Ana sayfa Batı Trakya Haberler “MAKEDONYA” PRESPA ANLAŞMASI’NI PROTESTO İÇİN TOPLANDILAR, ANCAK KONU BATI TRAKYA VE DR....

“MAKEDONYA” PRESPA ANLAŞMASI’NI PROTESTO İÇİN TOPLANDILAR, ANCAK KONU BATI TRAKYA VE DR. SADIK AHMET’E GELDİ!

24
0

“Makedonya” Prespa Anlaşması’nı protesto için toplandılar, ancak konu döndü dolaştı Batı Trakya ve Dr. Sadık Ahmet’e geldi!

Yunanistan’ın “Makedonya” ile isim sorununun çözümüne yönelik varılan Prespa Anlaşması’na yönelik Gümülcine’de protesto gösterisi yapıldı. Gümülcine’nin merkezinde bulunan Cunta’nın yaptığı kılıç anıtında toplanan yaklaşık 250 kişi anlaşmayı imzalayan SİRİZA hükümetini protesto etti. Yapılan konuşmalarda olay döndü dolaştı Batı Trakya ve Dr. Sadık Ahmet’e geldi.

Ancak protesto toplantısı öncesinde olay yaşandı. Ses sisteminin kurulduğu ve bayrakların asıldığı bir anda kılıç anıtına gelen yüzleri maskeli 6 kişi, protesto gösterisini organize eden heyet üyelerinden olan Kakulidis’i tartakladı Yunan bayrağını indirmek istedi. Buna karşı çıkan Kakulidis ile maskeli kişiler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Daha sonra saat 14:30 civarında kılıç anıtı önünde toplanan kalabalığa hitap eden Kakulidis, Dr. Genel Cerrah Çakonas, Rodop (Rodopi) Emekli Subaylar Derneği temsilcisi ve Dapergolas’ın hedefinde anlaşmayı imzalayan SİRİZA hükümeti vardı.

Ancak konu döndü dolaştı yine Batı Trakya’ya geldi ve “Makedonya” meselesinden sonra bu hükümet tarafından taviz verme sırasının Batı Trakya’da olduğu tehlikesinin var olduğunu dile getirdiler. Konuşmacılar, bölgedeki halka bu konuda uyanık olmaları çağrısında bulundu.

Dr. Çakonas yaptığı konuşmasında Gümülcine Sismanoglio Hastanesi’nde Dr. Sadık Ahmet ile yaşadığı bir anıyı dile getirdi. Çakonas, “bir anımı sizlerle paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Ben meslek ihtisasımı Gümülcine hastanesinde yaparken Dr. Sadık da oradaydı birlikte yaptık. Bir gün bana bir posta aracılığıyla bir zarf geldi ve içinde bazı belgeler vardı. Bu belgelerde Avustralya’daki zengin Yunan işadamlarının öğrencilere yaptıkları yardımlar hakkında ve Trakya’daki Müslümanların taşınmaz mallarını almak üzere yardımların yapıldığı belirtiliyordu. Sadık da yanımda ver ona bu konuyu gösterdim o da bana şunu söyledi, “bak sakın böyle bir olaya girme buraları bizim topraklarımız” dediğini hiç unutmam ve sizlerle paylaşmak istedim. Anlayınız ki durum nedir ve sıra nereye gelecek” dedi.

Son konuşmacı Dapergolas, Prespa Anlaşması Parlamento’da oylansa da geçersiz olduğunu, Makedonların sahte belgelerle Makedon olduklarını savunmalarını dile getirdi ve Yunan halkından her gün sokaklara inmeleri çağrısında bulundu. Türkiye’yi de Kıbrıs ve Batı Trakya konusunda eleştiren Dapergolas, “Makedonya” konusundan önce Kıbrıs konusunun yaşandığını şimdi de Makedonya’da verilen tavizden sonra sıranın Batı Trakya’ya geleceğini dile getirdi ve halkı bu konuda uyanık olmaya davet etti.

Protesto gösterisi sözde “Makedonya” ve Prespa Anlaşması için olsa da meydana asılan panolarda sözde “Pontus Soykırımı” simgeleri bulunuyordu.

Toplanan kalabalık Yunan istiklal marşını okuduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

VİDEO İZLE: https://www.dailymotion.com/video/x711btz

VİDEO İZLE: https://www.dailymotion.com/video/x711fca

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here