Ana sayfa Batı Trakya Haberler KUZEY YUNANİSTAN’DA “İVAN FIRTINASI VE SEVGİSİ” ESMEYE BAŞLADI

KUZEY YUNANİSTAN’DA “İVAN FIRTINASI VE SEVGİSİ” ESMEYE BAŞLADI

21
0

Kuzey Yunanistan’da “İvan Fırtınası ve Sevgisi” esmeye başladı.

Kuzey Yunanistan’da yaşayan Yunan halkı uzun yıllardan beri merkez odaklı karar mekanizmalarının Atina yönetiminden gerektiği kadar görmediği ilgi, hizmet ve sevgiyi, son zamanlarda Kuzey Yunanistan bölgesine yaptığı milyonlarca dolarlık yatırımlarla adından oldukça sıkça bahsettiren Rum asıllı Rus işadamı İvan Savvidis’te görmeye başladı.

Bu sözler, son aylarda Kuzey Yunanistan’ın hemen hemen her şehrinde halk arasında iyiden iyiye konuşulmaya başladı. Yaptığı yatırımlarla merkez Atina odaklı yönetim düşüncesini adeta bir kenara atarak, özellikle muacirlerden oluşan bölgelere yatırımlarını yayan işadamı İvan Savvidis, halkın gönlünde yer oluşturmaya başladı.

Selanik futbol takımlarından olan ve Kuzey Yunanistan’ın birçok bölgesinde sevilen ve yoğun bir taraftar kitlesine sahip olan PAOK futbol takımına son iki yılda 80 milyon Euro ve üzeri yaptığı yatırımla taraftarların gönlünü fethetmeyi başardı.

Kuzey Yunanistan’a yaptığı yatırımlar

Bununla da yetinmeyen başarılı işadamı İvan Savvidis, “Makedonia Pallas” oteli, “Souroti” kaynak suları, Selanik Limanı, “SEKAP Sigara Fabrikası”, “MEGA tv’deki hisseleri, “E” Tv kanalı, Ethnos gazetesi gibi şirketleri bünyesinde barındırıyor. Son dönemde, sorunlu olan ve bir türlü istenilen düzeye çıkamayan Selanik’teki askeri araçların yapımını üstlenen ELVO ile de ilgilendiği biliniyor.

Ancak İvan’ın son hareketi her açıdan gelecek aylarda epey konuşulacağa benziyor. Şimdilerde PAOK Futbol Takımı’na 35.600 kapasiteli yeni bir stadyumun yapılması için kolları sıvadı. Yunanistan Milli Futbol Takımı’nın Rusya’daki finallere katılmasından sonra, Milli takımın ev sahibi olarak Pire’deki “Georgios Karaiskakis” stadından yeni yapılması planlanan Selanik’te PAOK Futbol Takımı’nın sahası olan “Toumpa” stadyumuna taşınması konusunda çalışmalara daha şimdiden başladığı gelen haberler arasında yer alıyor. Öyle ki, Yunanistan Futbol Federasyonu (EPO) seçimlerini kazanan Vaggelis Grammenos ve ekibi, ünlü işadamının tercihi ve yakın çevresi olduğu biliniyor. Dolayısıyla da Savvidis sadece PAOK futbol takımı değil, Yunanistan futboluna gelecek dönem damgasını vurmaya hazırlanıyor. Bunlardan en önemlisi de son 15 yılda şampiyonluğun Pire’de kalması, Kuzey Yunanistan’daki sadece PAOK taraftarlarını değil, futbol severleri ve sokaktaki sade vatandaşların Atina yönetimine karşı tavır takınmalarına sebep olmuş durumda. İvan Savvidis’in “ŞAH ve MAT” denilebilecek hareketinden sonra, Kuzey Yunanistan’da şimdilerde değişik bir hava esmesine neden olduğu açıkça görülürken, beklentilerin de fazla olduğu konuşulmaya başladı. Mesela, “İvan geliyor” İvan nerede varsa biz oradayız” gibi söylemler her geçen gün çoğalıyor. Bununla da yetinilmiyor. Ağızdan ağıza dolaşan başka iddiaların arasında, güç birliğinin tam anlamıyla yapılması için çalışmaların başladığı, bazılarının ağızlarda sakız gibi çiğnediği “Atinamerkezli Devlet”, “Atina’nın Yemekhaneleri”, “Hakemlerin Sarıca Arı Yuvası” öteden beri gelen tanımlamalarına son verileceği inancının başladığı belirtiliyor.

Kısacası, son günlerde sıkça konuşulanlardan bir başka konu da, Selanikliler başta olmak üzere Kuzey Yunanistanlılar ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtulacakları, ki birçoğunun fikri ve düşüncesinde tüm kararların Atina düzeniyle alındığı görüşünde.  

İvan Savvidis tüm bu hareketleriyle, yersiz bazı söylemlerini bir kenara bırakırsa, Kuzey Yunanistanlılara kimin Başbakan olmasını ve hangi siyasileri seçmelerini işaret etmekten vaz geçerse, düşmanların ve dostların takdirinde yükseleceği kesin.

Oğlunun da şakayı bir tarafa bırakarak diğer Selanik futbol takımlarından olan ARİS ve İRAKLİS’in de yükselmesine katkı sağlaması halinde Selanikliler tarafından sadece “Şehrin Efendisi” değil, sevgilerini de kazanmış olacak deniliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here