Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ATİNA’DA SON DAKİKA GELİŞMESİ!

ATİNA’DA SON DAKİKA GELİŞMESİ!

25
0

İTB YASASINI OYLAYIP KABUL ETTİRECEKLER, ANCAK KOYDUKLARI MADDE İLE ASLA UYGULANMAYACAK!

İskeçe Türk Birliği ile ilgisi yasa yeniden oylanmak üzere bugün Parlamento’ya yatırıldı. Bulunan ve ilave edilen ek madde ile SİRİZANEL hükümeti Azınlıkla resmen dalga geçiyor!

İskeçe Türk Birliği ile ilgisi yasa yeniden oylanmak üzere bugün Parlamento’ya yatırıldı. Ancak öyle bir formül üzerinde çalışıldı ki oylamada kabul edilecek, ancak sonrasında uygulanması kesinlikle mümkün değil. Anlaşılan o ki SİRİZANEL hükümeti resmen Azınlıkla dalga geçiyor.

MİLLETVEKİLLERİ!!!

Tüm bu senaryolar açıkça göz önünde oynanırken, SİRİZA’nın Azınlık milletvekilleri ise kendi havasında çalıp oynamaya devam ediyor. Onlar için maalesef “önce Azınlığın çıkarları” değil, “partimizin çıkarları önemli” olduğu bir kez daha açıkça görülüyor.

Bugün yeniden Parlamento’ya yatırılan yasa ile ilgili ilk oturumda geçen oylamada olduğu gibi sadece Rodop Milletvekili İlhan Ahmet söz alırken, SİRİZA’nın Azınlıktan olan diğer milletvekilleri bu kadar önemli ve hassas bir konuda bırakın iki kelam etmeyi, yerlerinden dahi kalmadılar. Ama tarih bunları da yazacak, bu Azınlık insanını da unutmayacak.

SİRİZA Partisi’nin sözde Azınlık milletvekilleri oturdukları koltuklardan kalkıp soramıyor, bari ben bir gazeteci olarak SİRİZANEL hükümetine buradan, asıl sorunların yaşandığı bizzat Azınlığın tamamını ilgilendiren Batı Trakya’mızın kalbinden soruyorum!!!!

BU SORULARA CEVAP İSTİYORUM!!!

Yasaya ilaveten dahil ettiğiniz bu “milli güvenlik” sözüne neden gerek duydunuz?

AİHM’in vermiş olduğu kararı neden olduğu gibi tanımıyorsunuz?

Neden Hakim veya Hakimlere tekrar davaya bakma zorunluluğu getiriyorsunuz?

15 gün önceki oylamada ANEL “EVET” oyu vermedi, SİRİZA ise geri çekmişti. Şimdi ANEL neden “EVET” oyu veriyor?

Anlaşılan demek maddeye ilave edilen ek bu “milli güvenlik” ibaresi ANEL’e oy verdiriyor.

Bilmem başka söze gerek varmı?

 

İlhan Ahmet bir önceki oylamada söz alarak şöyle demişti;

“SYRİZA, İTB SÜRECİNDE AİHM’İ ‘KANDIRDIKLARINI’ İTİRAF ETMİŞTİR”

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Hukuk Usulü Mahkemeleri Kanunu’nun 156. maddesine yapılan ek düzenlemenin görüşüldüğü meclis genel kurulunda söz aldı.

İlhan AHMET konuşmasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği hakkındaki kararının iç hukuka adaptasyonunun da önünü açacak olan düzenlemenin genel kurula getirilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu düzenlemeyi demokratik hukuk devleti olmanın gerektirdiği şekilde atılan olum bir adım olarak nitelendiren milletvekili, diğer yandan iktidar partisi SYRİZA’ya yüklenerek “hükümet ortağınızın desteği olmadan genel kuruldan geçmesinin mümkün olmadığını bile bile bu kadar önemli bir düzenlemeyi meclise getirmeniz, Avrupa’ya, demokrasiye ve insan haklarına karşı samimiyetsizliğinizi bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.

“İktidarın samimiyetsizliği, İTB sürecinde bir kez daha ortaya çıkmıştır”

İlhan AHMET, şahsının ve Demokratik İttifakın demokrasiye ve insan haklarına olan inancına vurgu yaparak, “Demokratik İttifak sözcüsü ile raportörünün de konuşmalarında belirttikleri gibi demokrasi ve insan haklarına çerçevesinde değerlendirildiğinde, iktidarın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına uyma teklifi, son derece olumlu bir gelişmedir. Şahsım ve Demokratik İttifak adına bir kez daha, bu teklifle ilgili olumlu görüşümüzü ve desteğimizi ifade etmek isterim” dedi.

İktidarı, söz konusu düzenlemenin hayata geçirilmesini zorlaştırmak hatta imkânsız hale getirmekle eleştiren milletvekili, “Bugün bu yasanın geçmemesinin tek sebebi bizzat iktidarın kendisidir. İlk günden bu yana demokrasiye ve insan haklarına inanan partilerle işbirliği yapmaktan kaçınarak, ülkemizi, Trakyamızı ve Azınlığımızı aşırı sağcı muhafazakar ANEL’e teslim etmeyi tercih eden SYRİZA, iki yüzlü politikasını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Halkın altında ezildiği ağır ekonomik tedbirlere imza atarken muhalefetin çağrılarına kulaklarını tıkayan ve ortağı ANEL ile işbirliği içinde olan SYRİZA, ANEL’in desteğini alamadığında ise bizden yardım bekliyor. İşte SYRİZA, bu samimiyetsizliği yüzünden muhalefetten destek göremiyor” diye konuştu.

Adalet Bakanı Kontonis: Yasanın onaylanması İTB’nin tanınması yönünde hukuki bağlayıcılık getirmez.

Milletvekili İlhan AHMET, yasa hakkındaki görüşmeler esnasında konuşan Adalet Bakanı Stavros Kontonis’in, “söz konusu yasanın ulusal hakime hukuki zorunluluk getirecek şekilde bir bağlayıcılığı yok” şeklindeki sözlerine de dikkati çekti.

“Adalet bakanının itirafı, iktidarın vahametini gözler önüne sermektedir. Bakan bu sözleri ile açıkça, Avrupa’yı, demokrasi ve insan haklarına inananları kandırdıklarını itiraf etmektedir” diye konuşan İlhan AHMET, “Zira bakan yasa onaylansa bile, İskeçe Türk Birliği’nin yeniden açılması için iç hukukta yapılacak bir başvuruya olumlu karar vermesi yönünde ulusal hakime bağlayıcılık getirilmediğini dile getirmiştir. Böylece aslında tüm sürecin bir kandırmacadan ibaret olduğu kendi ifadeleriyle ortaya çıkmaktadır” dedi.

İlhan AHMET: Hükümete, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 41 ve 46. maddelerinin bağlayıcılığını hatırlatırım.

Adalet bakanına Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 41 ve 46. maddelerini hatırlatan milletvekili, “söz konusu uyum yasa maddesi teklifi olmasa bile dile getirdiğim Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddeleri ve uluslararası hukuk esasları uyarınca Yunanistan, zaten AİHM’in kararlarının bağlayıcılığına uymak zorundadır” diye konuştu.

İlhan AHMET hükümete çağrıda bulunarak, önümüzdeki günlerde yeniden gündeme getirilmek üzere geri çekilen kanun maddesiyle ilgili yapılacak düzenlemede AİHM kararlarının bağlayıcılığına işaret edecek açık bir ifadenin eklenmesini talep etti.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz