Ana sayfa Batı Trakya Haberler FUEN KİEV’E ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

FUEN KİEV’E ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

31
0

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN), 21-24 Mart 2017 tarihlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’e çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Çalışma ziyareti programının ilk ayağında FUEN Başkanı Lorant Vincze, FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu ve FUEN Alman Azınlıkları Çalışma Grubu (AGDM) Sözcüsü Bernard Gaida’nın katılımıyla Ukrayna’nın azınlık politikası konusunda FUEN’ye üye Ukrayna’daki azınlık kuruluşları ile yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

FUEN TAG’nin inisiyatifi ile gerçekleştirilen ziyarette FUEN, Kırım Tatarlarının sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Programın ikinci ayağında ise FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu’nun (TAG) inisiyatifi ile Kırım Tatar Milli Meclisi’nin ev sahipliğinde Kırım Tatarlarının sorunları araştırıldı. FUEN TAG Sekretaryası görevlisi olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık’ın da iştirak ettiği programda FUEN Başkanı Lorant Vincze ve FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı işgali sonrasında Kırım Tatarlarının Ukrayna ve işgal altındaki Kırım’daki son durumu ve mevcut sorunlarını araştırdılar.

Program çerçevesinde heyet, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi ve Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev ve Kırım Tatar Cemiyeti Koordinatörü Elvin Kadirov ile işgal altındaki Kırım’daki son durum hakkında bilgi edindi. Kırım Tatarlarının televizyon kanalı ATR Genel Müdür Yardımcısı Ayder Mujdabayev ile görüşen FUEN heyeti, Rusya’nın Kırım’ı işgalinden bir yıl sonra kapatılması üzerine çocuk televizyonu ve radyo ile birlikte internet ve uydu aracılığıyla Kiev’den yayına başlayan ATR’nin çalışmaları hakkında bilgi edindi. Ardından FUEN heyeti Kırım Tatarlarının haber ajansı Kırım Haber Ajansı (QHA) Baş Editörü ve Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gayana Yüksel ile görüştü. Türkçe, İngilizce, Ukraynaca ve Rusça dillerinde yayın yapan haber ajansının çalışmaları hakkında bilgi edinen heyet, ajansın işgal altındaki Kırım’daki gerçek durumu uluslararası medyaya aktardıkları bilgisini edindi. Kırım Tatarlarının gençlik kuruluşları ile de buluşan FUEN heyeti, 2016’da Güney Tirol, İtalya’da gerçekleştirilen FUEN Avrupa Azınlıkları Futbol Şampiyonası’na (EUROPEADA 2016) FUEN’nin desteği ile Kırım Tatar takımının katılmasını takiben Kırım Tatar genç nüfusu arasında FUEN’ye olan ilginin arttığını öğrendi. Kırım Tatarlarının gençlik kuruluşlarının çalışmaları hakkında bilgi edinen FUEN heyeti, Kırım Tatar gençlerini Avrupa Milletleri Gençliği (YEN) çatısı altında görmek istediklerini belirtti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ile gerçekleştirilen görüşmede FUEN heyeti, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM üyesi ve Kırım Vakfı Başkanı Rıza Şevkiyev, KTMM Başkanı’nın Türkiye Başdanışmanı İsmet Yüksel ve Kırım Tatar aktivistleri ile bir araya geldi. Ukrayna Geçici İşgal Edilmiş Topraklar ve Yerinden Edilmiş Kişiler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yusuf Kürkçü’nün de iştirak ettiği görüşmede Kırım Tatarlarının lideri ve KTMM Başkanı, Kırım Tatarlarının Kırım’ın yerli halkı olarak tanınmasının ve Ukrayna Anayasası’nın gözden geçirilerek Kırım Tatar halkının kendi kaderini tayin etme talebi doğrultusunda özerk Kırım Tatar Cumhuriyeti’nin kurulması gerektiğini ifade ettiler. Görüşmede Kırım Tatarları ve FUEN arasında sivil toplum düzeyinde işbirliği imkanları değerlendirildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here