Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EVROS’TA TÜRK SINIRINDA “ÇELİK GÖĞÜS” TATBİKATI

EVROS’TA TÜRK SINIRINDA “ÇELİK GÖĞÜS” TATBİKATI

12
0

Yunan Silahlı Kuvvetleri Evros (Meriç) bölgesinde Türk sınırına 15 kilometre mesafede adeta deyim yerindeyse gövde gösterisi yaptı. Pazartesi günü başlayan ve hafta sonuna kadar devam edecek olan “Çelik Göğüs” (Halivdinos Toraks) tatbikatı Ferecik bölgesinde gerçekleşiyor. Enez sahili karşısında gerçekleşen tatbikata 347. Nea Anhialos Hava Üssü’nden F-16 C Block 50 savaş uçakları, Gümülcine’den 21. Zırhlı Tugay, Dedeağaç’tan 23. Zırhlı Tugay, 25. İskeçe’den Zırhlı Tugay, Koyunyeri’nden (Provatonas) 7. Mekanize Piyade Tugayı katılıyor. Tatbikatı Atina’dan Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin başında olan komutanların bizzat yönettikleri ifade ediliyor.

 

Tatbikatın senaryosu, düşmanın oluşturduğu hava köprüsünü yok edip, karşı atakla Meriç Nehri’ni geçip düşman topraklarına geçmek olduğu ifade ediliyor. Bu yüzden F-16 C Block 50 savaş uçakları düşman mevzilerini bombalıyor, Topçu birlikleri mevzileri topa tutuyor, Zırhlı birlikler LEOPARD 2A6 HEL tanklarının geçmesi için köprü kuran zırhlı tankların tatbikatta yer aldığı belirtiliyor. En sonunda da 7. Mekanize Piyade Tugayına bağlı güçler düşman topraklarına giriyor.

 

Ayrıca, senaryo gereği “Çelik Göğüs” (Halivdinos Toraks) tatbikatında Fransız SAGEM şirketi tarafından üretilen UAV Sperwer tipi insansız hava uçakları ise düşman mevzileri ve toprakları üzerinde uçarak düşman güçlerinin hareketlerini ve saldırıda almış olduğu tahribatın görüntülerini çekmek üzere kullanılıyor.

 

Tatbikatta, APACHE ΑΗ 64 D ΗΑ, Leopard 2A6 HEL, Leoprad 2A4 ve Leopard 1A5, Leopard 2 Buffel, Leopard 1 Bergepanzer ARV, ΤΟΜΠ M113, motorlu top M109 A3GEA2 ve PzH 2000 155 mm, tank savar Kornet-E, Milan, hareketli tank saver füze rampaları M 901 gibi silahların kullanıldığı belirtiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz