Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HEYBELİADA (F-511) KORVETİ DENİZE İNDİRİLDİ, 2012’DE DAHA 4 ADET GELİYOR

HEYBELİADA (F-511) KORVETİ DENİZE İNDİRİLDİ, 2012’DE DAHA 4 ADET GELİYOR

13
0

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir savaş gemisinin savaş sistemleri de dahil olmak üzere tüm tasarım, entegrasyon ve analiz aşamalarını tamamen milli olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Güvenilir kaynaklardan elde edinilen bilgilere göre, Heybeliada F 511 korvetinden sonra daha 4 adet aynı tip geminin 2012 yılı içerisinde sürpriz bir şekilde hazırlanıp T.C. Deniz Kuvvetleri’ne teslim edileceği gelen haberler arasında yer alıyor.

 

Yapımına 2007 yılında başlanan Heybeliada F 511 korvetinde kullanılan malzemenin yüzde 80’i yerli üreticilerden elde edildi.

Gemi, 2 bin ton ağırlığa, 99 metre uzunluğa sahip. Heybeliada F 511’in en önemli özelliği olarak, düşman radarları tarafından tespit edilememesi gösteriliyor.

Gemi radarlara ya hiç yakalanmıyor ya da 50 metrelik bir hücümbot boyutunda görülebiliyor. Geminin vurulmasını engellemek için elektromanyetik ve kızılötesi iz salınımı kısıtlandı. Geminin su içinde hareket ederken yaydığı motorun hareket ve suyun yarılma sesi en az seviyeye indirildi.

 

Dünyada sadece Alman F 124 Fırkateyninde kullanılan ‘Cross Connection’ güç aktarımı sistemi Heybeliada’da da uygulanacak. Bu sayede gemide gücü üreten bir gaz, iki dizel türbin birbiri ile uyum içinde çalışacak. Gemi hem uzun menzilli hem de kolay hızlanır olacak. Motorların bakım maliyeti de benzerlerinden düşük olacak.

 

TAMAMEN YERLİ ÜRETİM

 

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın, bu projeyle çok sayıda milli sanayi kuruluşu, üniversite ve bilimsel kurumu bir araya getirerek, bilgi ve tecrübe birikimiyle Türkiye’nin kendi savaş gemisinin tasarım ve üretimini yapmasını sağladığı açıklandı.

 

Yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye’nin ilk milli üretim savaş gemisi olan Heybeliada (F 511)’nın donatım, test/tecrübe ve eğitim faaliyetlerine yoğun bir program dahilinde devam edilmektedir. Bu kapsamda; 02 Kasım 2010 tarihinden itibaren Deniz Kabul Tecrübelerine başlanılan Heybeliada (F-511)’nın, ana tahrik (ana makina), seyir sistemleri ve savaş sistemlerinin deniz şartlarındaki performans kontrolleri yapılmaktadır.

Projenin ikinci gemisi olan Büyükada (F-512)’nın tekne inşası da İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam etmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Heybeliada’nın (F-511) tasarım, inşa ve kullanım sürecinden elde edilecek bilgi ve tecrübeler ışığında Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik su üstü ve su altı silah sistem ve platformlarının geliştirilmesine devam edilecektir.”

 

108 KİŞİLİK

 

MİLGEM projesi kapsamında üretilmeye başlanan Türkiye’nin ilk savaş gemisinin her türlü imkana sahip olduğu öğrenildi. Tüm kamaralarda modern mobilya ve aydınlatma sistemlerinin kullanıldığı gemide, toplam 108 kişilik yatak kapasitesi bulunuyor. Helikopterin konuşlanması için hangara, 10 tona kadar helikopterlerin gece gündüz iniş kalkış imkanına sahip olacak. Denizde kalma süresi lojistik destekli 21 gün, lojistik desteksiz 10 gün olan gemide 20 tona yakın tatlı su üretilebilecek. Heybeliada, “stealth” yani radara yakalanmama özelliğine de sahip.

 

MALİYETİ 260 MİLYON DOLAR

 

Maliyeti toplam 260 milyon dolar olan gemiyi Türkiye, yurt dışından hazır almaya kalksa en az 500 milyon dolar ödeyecekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz