Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ FUEN TAG 2. YILLIK TOPLANTISI’NA KATILDI

DEB PARTİSİ FUEN TAG 2. YILLIK TOPLANTISI’NA KATILDI

16
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB), 9-12 Kasım 2015 tarihlerinde Meshet Türkleri Cemiyeti Azerbaycan’da “VATAN”ın ev sahipliğinde Bakü, Azerbaycan’da gerçekleştirilen Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 2. Yıllık Toplantısı’na katıldı. Toplantıda DEB Partisi’ni Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet temsil etti.

Toplantıya Avrupa’nın altı farklı ülkesinden Türk azınlık ve topluluklarının temsilcileri katıldı. Türk azınlık ve topluluklarının çatı kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getiren toplantıya, Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsilen Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin yanı sıra Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD), Rodos, İstanköy ve Onikiada Türklerini temsilen Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Meshet Türkleri Cemiyeti “VATAN” ve Meshet Türkleri Cemiyeti Azerbaycan’da “VATAN”, Karaçay-Balkar Türklerini temsilen Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Toplumsal Kuruluşu “Bars El”, Kırım Tatarlarını temsilen Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Karaimlerini temsilen Kırım Karaimler Birliği katıldı. Ayrıca toplantıya FUEN’e henüz üye olmayan Moskova’daki Kumuk Türklerinin temsilcisi Kumuk Derneği katıldı. Toplam on beş kişinin katıldığı toplantının ilk gününde heyet, Bakü’nün tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etti. İlk olarak heyet, Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri başta olmak üzere Azerbaycan halkına ve devletine hizmette bulunmuş insanların kabirlerinin bulunduğu Fahri Hıyaban’ını ziyaret etti. Rahmetli Haydar Aliyev’in mozolesine çiçek bırakan heyet, ikinci olarak ise 1918 yılında Bakü Muharebesi’nde Azeri kardeşlerine yardıma giden ve şehit düşen Türk askerlerin bulunduğu Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.

Daha sonra Azerbaycan’ın bağımsızlık ilanından sonra 20 Ocak 1990 gecesinde Sovyet Ordusu’nun Bakü’ye girerek, yüzlerce kişiyi katletmesi ve Kara Ocak olarak anılan olayda şehit düşen Azeri Türklerinin defnedildiği “Şehitler Hiyabanı” nı ziyaret etti.

Burada 1993 yılında Ermenilerin Azerbaycan’ı işgali sırasında cephede bizzat savaşan ve  önemli kahramanlıklar gösterenAhıskalı topçu İskender’in mezarını ziyaret eden heyet, T.C. Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Kamil Güneş ile de görüştü. Öğleden sonra ise heyet, Şirvanşahlar Sarayı’nı ziyaret etti.

Heyet ilk günün sonunda Azerbaycan Cumhuriyeti Milletlerarası Çokkültürlülük ve Dini Konularda Cumhurbaşkanı nezdinde Bakan Kamal Abdullayev tarafından kabul edildi. Bakan ile gerçekleştirilen toplantıda FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, FUEN’i ve FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu’nu tanıttı. Atayurtlarından sürgün edilen Ahıska Türklerinin Gürcistan’a dönüşü konusunda uluslararası arenada Azerbaycan’ın desteğini istedi. Ayrıca katılımcılar da uluslararası arenada kendi azınlıklarının sorunlarının görüşüldüğü toplantılarda, Azerbaycan yetkililerinin desteğini istedi.

FUEN TAG ÜYELERİ 2016 YILI STRATEJİSİNİ BELİRLEDİ

11 Kasım 2015 Çarşamba günü gerçekleştirilen FUEN TAG 2. Toplantısı’nda FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu FUEN TAG’nin son bir yılda gerçekleştirdiği çalışmaları aktardı. Ardından tüm üye azınlıklar/topluluklar son bir yılda kendi toplumlarında cereyan eden gelişmeleri dile getirdiler. Sonrasında toplantıya ilk kez katılan Kumuk Derneği Başkanı Ramazan Alpaut, bugün büyük bir nüfusu Dağıstan’da yaşayan Kumuk Türkleri hakkında bir sunum yaptı. Ardından ev sahibi kuruluş Ahıska Türkleri Cemiyeti Azerbaycan’da VATAN Başkanı İbrahim Ziyaoğlu, Ahıska Türklerinin Gürcistan’a dönüşü sorununu aktardı, taleplerini sıraladı. Devamında Kumuk Derneği Başkanı Ramazan Alpaut Rusya coğrafyasında yaşayan Türk toplulukları hakkında ikinci bir sunum gerçekleştirdi. ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık, uluslararası düzeyde FUEN’in Türk Azınlıkları/Topluluklarına yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları dile getirdi, uluslararası örgütler nezdinde yürütülebilecek çalışmaları aktardı. Üye kuruluşların FUEN’den beklentileri ve olası işbirliği seçeneklerinin değerlendirilmesinin ardından FUEN TAG üyeleri arasında dayanışmanın nasıl güçlendirilebileceğini yönelik öneriler tartışıldı, bu doğrultuda 2016 yılı stratejisi belirlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz