Ana sayfa Batı Trakya Haberler BTAYTD YÖNETİMİ ARİS YANNAKİDİS’İ ZİYARET ETTİ

BTAYTD YÖNETİMİ ARİS YANNAKİDİS’İ ZİYARET ETTİ

14
0

BTAYTD Yönetimi 22 Şubat Çarşamba akşamı Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Aris Yannakidis’i ziyaret etti. Ziyarette Meclis üyesi Ercan Hüseyin de hazır bulundu.

Heyeti karşılayan Aris Yannakidis ile yaklaşık 1 saat görüşen BTAYTD Yönetimi bölgenin ilerleyen çalışmaları hakkında bilgi aldı ve Azınlığın da olumlu yönde bu çalışmalara katkı sağlayabileceğini kendisine aktardı. Ziaretin düğer Kurum ve kuruluşlara yönelik yapılan nezaket ve tanışma ziyaretleri kapsamında olduğunu söyleyen Başkan Erkan Ruşen, ziyaretin çok verimli geçtiğini söyledi.

 

Yannakidis heyetten kendilerini tanıtmalarını istedikten sonra bölgede devam eden çalışmalar hakkında geniş bilgi verdi ve bölgenin kalkınması için Azınlık çoğunluk birlikte çalışarak geri kalmış olan bölgeyi ileriye götüreceklerini ifade etti. Kendisinin bu yolda uğraş verdiğini, AB programlarından önümüzdeki dönemde daha fazla yararlanılması için gece gündüz çalıştıklarını aktardı.

İskeçe ve Rodop ilinin dağlık kollarında önümüzdeki dönem içerisinde yapılması öngörülen projelere değinen Yannakidis şunları ifade etti:

 

ARİS YANNAKİDİS: “SERBEST EKONOMİK TİCARET BÖLGESİ’Nİ ÇOK İSTEYEN BÖLGELERİN BAŞINDA GELİYORUZ.”

 

“Yapmakta olduğumuz yeni çalışmalarla bölgemizi en azından benim görev dönemim sona erinceye kadar layık olduğu yere ulaştırmayı hedefliyorum. İskeçe bölgesine yapılması öngörülen yeni bir yolla Avrupa’nın merkezine ulaşımı sağlamaya çalışacağız. Yapılacak olan bu yol yıllarca ihmal edilmişliği ortadan kaldıracak ve bizim geri kalmış bölgemizin Avrupa’nın merkezine açılmasına olanak sağlayacak. Rodop ilindeki Bulgaristan yolunun eğer havalar iyi giderse yaklaşık 20 günlük bir çalışması kaldı. Bu yolu da açtığımız zaman Romanya ve bölge ülkelerine kadar uzanmış olacağız. Amacımız, jeostratejik konuma sahip olan bu bölgeyi gerektiği yere ulaştıramadık. Ancak bunu başaracağımıza inanıyorum.

Bizler yapacağımız çalışmalarla komşu ülkeler Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’la alçak düzey diplomasinin zeminini hazırlamayı hedefliyoruz. Bunu başardığımızda Azınlık ve çoğunluk bölge kazanacaktır. Azınlık zaten bölgede diğer ülkelere bir model oluşturuyor. Azınlığın buradaki varlığı bölgemizin kültürüne olumlu yönde bir çeşitlilik katıyor. Bölge kalkınmaya başladığında buraya büyük paralar akacak ve işte o zaman herkese yeni iş imkanları doğacak. Yunanistan genelinde Serbest Ekonomik Ticaret Bölgesi’ni çok isteyen bölgelerin başında geliyoruz. Burada şunu belirtmeliyim ki dün akşam bilgilendirme toplantısı vardı ve gerekli hazırlıkları yapıyoruz. İnanıyorum ki eğer Yunanistan’da Serbest Ekonomik Ticaret Bölgesi ilan edilecekse o da sadece bizim bölgemiz olacaktır. Hükümetin desteği sadece tek bu bölgeye olacaktır. Başka bölgelerdeki G. Sekreterler çalışıyorlar ama biz daha fazla şanslıyız. Hükümet bunu da stratejik açıdan düşünüyor. Bölgenin ciddi anlamda geri kalmışlığı var ve bunu hükümette biliyor.

Dolaysıyla ESPA programlarında bölge olarak 17% civarlarındaydık. Şimdiki yaptığımız çalışmalarla ESPA’dan 70% destek almayı planlıyoruz ve iyi yoldayız. Tabbi ki büyük projelerin yanında bölgedeki diğer altyapı yol su gibi küöük çalışmaları da ihmal etmiyoruz. Onları zaten Yardımcım Ercan Hüseyin ve diğer arkadaşlar yakından takip ediyorlar. Benim hedefim bu bölgeyi layık olduğu yere taşımaktır.” Dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here