Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS MUSTAFA SARNIÇ MOĞOLİSTAN BÜYÜKELCİSİ OLDU

BAŞKONSOLOS MUSTAFA SARNIÇ MOĞOLİSTAN BÜYÜKELCİSİ OLDU

16
0

T.C.Dışişleri Bakanlığı’nda bir süredir merakla beklenen yeni Büyükelçiler kararnamesi belli oldu.

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, (Ulan Batur-Moğolistan) Büyükelçiliğine atandı. Batı Trakya’da başarılı bir görev yapan Mustafa Sarnıç’ın Büyükelçiliğe yükselmesi yapmış olduğu başarılı çalışmalar neticesinde gerçekleşti. Dışişlerinin başarılı diplomatları arasında gösterilen Mustafa Sarnıç, Türkiye-Yunanistan arasında özellikle ekonomik ticaretin artmasında sorumluluk bölgesi olan Batı Trakya’da Yunanlı işadamları ve Oda Başkanlarıyla başarılı çalışmaların temellerinin atılması için büyük çaba sarfetmişti. Şimdi de Ulan Batur-Moğolistan ile Türkiye arasında çok düşük olan ekonomik hacmin arttırılması ve yüksek düzeylere çekilmesi için çalışmalar yapması bekleniyor.

 

Mustafa Sarnıç Kimdir

1969, Bursa, evli, iki çocuk babasıdır.

Bursa Erkek Lisesi ve Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu.

1992′de Dışişleri Bakanlığına girdi. Bakanlıktaki çeşitli görevlerinin yanı sıra,  Türkiye’nin Addis Ababa ve Üsküp Büyükelçiliklerinde, Büyükelçi Yardımcısı sıfatıyla ve Münster’de (Almanya) Muavin Konsolos olarak görev yaptı.  Son olarak, 2007′de atandığı Priştine Eşgüdüm Bürosu’nda   önce  Müsteşar; daha sonra da Priştine Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak  görev  yaptıktan   sonra  1 Kasım 2008’de T.C. Gümülcine Başkonsolosluğuna  Başkonsolos olarak atandı.

Bildiği yabancı dil: İngilizce.

 

Yeni Atanan Büyükelçilerin listesi şu şekildedir:

 

MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç, Tokyo’ya büyükelçi olarak atanırken Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Danışmanı Fuat Tanlay da Kanada’nın başkenti Ottawa’ya atandı. Büyükelçi kararnamesinde Prof. Özcan gibi Dışişleri personeli olmayıp dışarıdan büyükelçiliğe atanan diğer iki isimden biri olan Vali Mehmet Niyazi Tanılır (Potgorica-Karadağ); Dış Ticaret’ten Ömer Faruk Doğan (Yaounde-Kamerun) oldu. Davutoğlu döneminde dışarıdan atanan büyükelçi sayısı 9’a yükseldi. Kararnamedeki diğer isimler şöyle: Selim Kuneralp (Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilciliği’ne), Ebru Barutçu Gökdenizler (Lizbon-Portekiz), Çağatay Erciyes (ICAO Daimi Temsilciliği’ne), Damla Yeşilsay (Wellington-Yeni Zelanda), Serra Kaleli (Ljubliyana-Slovenya), Reha Keskintepe (Canberra-Avustralya), Akın Algan (Vilnius-Litvanya), Ömer Gücük (Tunus), Kaan Esener (Pretoria-Güney Afrika), Ümit Yalçın (Kuveyt), Sedat Önel (Amman-Ürdün), Ahmet Acet (Mexico City-Meksika), Hasan Servet Öktem (Havana-Küba), Uğur Arıner (Rabat-Fas), Zeynep Algan (Dakar-Senegal), Ömer Burhan Tüzel (Astana-Kazakistan), İsmail Alper Coşkun (Bakü-Azerbaycan), Kerem Kıratlı (Muskat-Oman), Hüseyin Avni Aksoy (Nairobi-Kenya), Mustafa Sarnıç (Ulan Batur-Moğolistan), Bekir Uysal (Kinşasa-Demokratik Kongo Cumhuriyeti)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz