Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA CAMİLERE SIĞMADILAR, SELANİK’TE HÜZÜN, ATİNA’DA STADYUM

BATI TRAKYA’DA CAMİLERE SIĞMADILAR, SELANİK’TE HÜZÜN, ATİNA’DA STADYUM

26
0

Batı Trakya’da Kurban bayramı coşkusu yaşanırken Selanik’te hüzün vardı. Selanik’te yaşayan Müslümanlar cami tahsis edilmediğinden dolayı bayram namazını parkta kıldı! Atina’da yine aynı durum bu yıl da yaşandı. Atina’da yaşayan yüzbinlerce Müslüman bayram namazını stadyumda kıldı.

Gümülcine ve İskeçe’deki Türkler, bayram namazının ardından birbirleriyle bayramlaştı. T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı bayram namazını İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ve Milletvekili Hüseyin Zeybek ile birlikte İskeçe’nin ova köylerinden Öksüzlü’de soydaşlarıyla birlikte kıldı.

Başkonsolos Akıncı İskeçe’den Rodop iline geçerek Müftü İbrahim Şerif ile birlikte Aşağıköy’de soydaşlarıyla bayramlaştı.

Koyunköy’de ise cemaat camiye sığmayınca cami avlusu tıklım tıklım doldu ve soydaşlarımız bayram namazını hep birlikte eda ettiler.

Bayram vesilesiyle Türk dernekleri Gümülcine ve İskeçe’de çeşitli kültürel faaliyetler yapılırken, köylerde de davul zurna eşliğinde özel “Deve Geceleri” düzenlendi.

ATİNA’DA STADYUMDA NAMAZ KILDILAR

Yunanistan’ın cami bulunmayan başkenti Atina’da Müslümanlar bayram namazını Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tahsis edilen Atina OAKA Stadyumu’nda ve kendi imkanlarıyla kurdukları kentin çeşitli yerlerindeki yer altı mescitlerinde kıldı. Başkent Atina’da farklı ülkelerden binlerce Müslüman kılınan namazların ardından birbirleriyle bayramlaştı.

SELANİK’TE HÜZÜN YAŞANDI

Selanik’te camiler açılmadı, Müslümanlar hüzünlü bir şekilde bayram namazını parkta kıldı. Türkiye’den gelen binlerce turist bayram namazını kılacak cami bulamadı.  

Erken saatlerde Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nde bir araya gelen Müslümanlar, bayram namazını dernek yakınındaki parkta kıldı.

Atina’da, geçen yıl başlayan cami inşaatının nisan ayında tamamlanması planlanmış ancak çeşitli gerekçelerle 3 kez ertelenmesinin ardından açılışın bu yılın sonuna kaldığı bildirilmişti. Selanik’te ibadete açık cami bulunmaması nedeniyle Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nde oluşturulan mescit bir süre önce yasa dışı olduğu gerekçesiyle kapatılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz