Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS OSMAN İLHAN ŞENER İNHANLI BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

BAŞKONSOLOS OSMAN İLHAN ŞENER İNHANLI BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

10
0

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, İskeçenin ova bölgesindeki İnhanlı (Topiros) Belediyesini ziyaret etti. Ziyarette Hacıevangelunun listesinden Belediye Meclis Üyeleri de hazır bulundu. Ziyaret yaklaşık 1 saat sürdü ve karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunuldu. Hacıevangelu, Başkonsolos İlhan Şenerden TürkiyeYunanistan arasında ikili iyi ilişkiler çerçevesinde kardeş Belediye konusunda yardımcı olmasını talep etti. Başkonsolos İlhan Şener de kendisine bu konuda yardımcı olacağının sözünü verdi.

İkilinin görüşmesi Meclis üyelerinin yanısıra basına açık olarak gerçekleşti. İlk olarak sözü Başkonsolos İlhan Şener aldı. Başkonsolos, bölgedeki Yunan makamlarıyla, belediyelerle çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu belirtti. Topiros Belediyesiyle de aynı şerkilde güzel ve yapıcı ilişkiler tesis etmeye çalıştığını, Topiros Belediyesinden de aynı iyi niyeti gördüğünü ifade etti.

İlhan Şener şöyle devam etti: “İki ülkenin ilişkileri son dönemde çok iyi gidiyor. Özellikle ticaret konusunda artık Yunanistan da Türkiye’den bir şeyler kazanmaya başladı. Ticaret dengesi bunun göstergesi. Bizim amacımız zor günler, sıkıntılı günler geçiren komşumuz ve dostumuz olan Yunanistan’a en iyi şekilde yardımcı olabilmek. Biz de 10 yıl kadar once büyük bir ekonomik krize maruz kaldık ancak bu krizden güçlenerek çıktık. Yeşil pasaportlara vizenin kaldırılmasından sonra Yunanistan’a gelen Türk turistlerin sayısında ciddi artış olduğunu herkes gördü. Keşke normal pasaportlara da vize kaldırılabilse. İşte o zaman bölge ekonomisinde gözle görülen bir hareketlilik ve kalkınma yaşanacak. Bundan emin olabilirsiniz çünkü Türk turistler para harcamasını seviyor.”

Başkonsolos Şener, Türk Hükümeti’nin son dönemde İstanbul Rum Azınlığı bağlamında Azınlık hakları ve dini özgürlükler alanında attığı adımlar hakkında da sorusu üzerine muhatabına bilgi verdi. Azınlık ve insan hakları alanında karşılıklılık ilkesine yer olmadığına değinen Başkonsolos Şener, paralellik kurmak istememekle birlikte, buradaki soydaşların da sorunlarının çözülmesini istediklerine işaret etti. Ziyaret ettiği tüm yerlerde soydaşlara Yunan vatandaşları olduklarını, sorunlarının çözüm adresinin Yunanistan Meclisi olduğunu, Yunanistan Meclisi’ne gönderdikleri milletvekilleri olduğunu hatırlattığını kaydetti. Azınlık mensuplarına Yunan vatandaşları olarak Yunancayı layıkıyla öğrenmelerini, toplumla bütünleşmelerini, Yunanistan’ın refahı için çalışmalarını telkin ettiğini söyledi.

Son dönemde bölgede uzun yıllara dayanan barış ve uyum içinde bir arada yaşama geleneğini bozmak isteyen bazı sesler olduğuna dikkat çeken Şener, seçilmiş Müftülerin Cuma günü hutbelerde Azınlığa tahriklere kapılmamaları çağrısında bulunmalarının da etkisiyle Azınlığın tahriklere kapılmadığını memnuniyetle gördüğünü sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Hacıevangelu ise, ailesinin Lozan mübadili olduğunu ve Bursa’nın İnkaya köyünden geldiklerini vurguladı ve Başkonsolosa bu ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Ziyaretin ardından Birlik gazetesine özel bir açıklama yapan Hacıevangelu şunşarı söyledi:

“Bugün burada Topiros Belediyesi’nin merkezinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Komotini’deki (Gümülcine) Başkonsolosunu ağırlamaktan mutluluk duydum. Kendisiyle çok dosthane bir görüşmemiz oldu. Epey bir saat sohbet ettik ve zannedersem birçok konuyu birlikte tespit ettik. Bu ziyarette gördüğüm kadarıyla, ülkemizin bu dönemde geçirdiği zor anlarda bölgemizde bizlere komşu ülkenin temsilcisi olarak ekonomik konularda yardımcı olmak için insiyatif alan bir arkadaşımız olduğunu anladım. Sohbetimiz içinde şunu da gördüm, sayın Başkonsolos Türkiye’deki Rum Azınlığı ilgilendiren konularda olumlu yönde yardımcı olmak istediğini ve aynı zamanda burada ülkede yaşayan Azınlığı ilgilendiren ve uzun zamandan beri çözüm bekleyen konular hakkında da olumlu yönde bir tuğla parçası koymak istiyor.” Dedi.

    

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz