Ana sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS YALMAN OKAN: “MÜREFFEH BİR GELECEK ANCAK TÜRK-YUNAN DAYANIŞMASINDA VE İŞBİRLİĞİNDE YATMAKTADIR”

BAŞKONSOLOS YALMAN OKAN: “MÜREFFEH BİR GELECEK ANCAK TÜRK-YUNAN DAYANIŞMASINDA VE İŞBİRLİĞİNDE YATMAKTADIR”

18
0

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası, 83. Uluslararası Selanik Fuarı’nda (DET), Türk şirketlerinin yer aldığı 16 numaralı salonda resmi bir açılış töreni gerçekleştirdi. Açılışta bir konuşma yapan Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, “Ege Denizi’ni paylaşan iki ülke olarak müreffeh bir gelecek ancak Türk-Yunan dayanışmasında ve işbirliğinde yatmaktadır” mesajını verdi.

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası, 83. Uluslararası Selanik Fuarı’nda (DET), Türk şirketlerinin yer aldığı 16 numaralı salonda resmi bir açılış töreni gerçekleştirdi. Açılışa Türkiye’nin Selanik (Thessaloniki) Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Ticaret Ataşesi Serkan Buralı, Selanik Belediyesi Turizm İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Spiros Pengas, Selanik Ticaret Odası temsilcileri, DEİK Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, HELEXPO CEO’su Kiriakos Pozkiridis ve Selanik Turizm Kalkınma Komitesi Başkanı Nikolaos Nikolopoulos, Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası (KYYTTO) Başkan Yardımcısı Stefanos Hacımanolis, değişik ülkelerin Fahri Konsolosları, Ziraat Bankası temsilcileri, THY Selanik temsilcileri, Makedonya-Trakya Gökçeadalılar Birliği Başkanı Pavlos Stamatidis, Yunanistan-Azerbaycan Dostluk Derneği Başkanı Mammadov Rashid, Yunanlı işadamları katıldı.

Açılışa, 16. Salonda ürünlerini sergileyen Petrol Ofisi Yunanistan Bayii Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Güner Mustafa ve Şirketin Müdürü Emre Mustafa, NEO Electric şirketi sahibi İbrahim Halil Hasan, San Siro Cosmetics Group’u temsilen Pınar Mehmet, NETA Shop şirketi sahibi Nazmi Mehmet, Smart&White şirketi sahibi Orhan İsmail, İstikbal Mobilya bayii temsilcileri de hazır bulundu.

Açılışta selamlama konuşmaları yapıldı. Başkonsolos Orhan Yalman Okan yaptığı konuşmasında özetle şunları söyledi: “Basından takip ettiğiniz üzere Türkiye bugün de uluslararası hukuka ve serbest piyasa kurallarına aykırı olarak döviz kurunun ve gümrük vergilerinin silah olarak kullanıldığı bir ekonomik saldırıyla karşı karşıyadır. Hükümetimiz bu saldırılar karşısında derhal tedbirleri yürürlüğe sokmuş ve reel ekonomiyi rahatlatacak çalışmaları başlatmıştır. Ülkemiz bu ekonomik saldırıdan da daha da güçlenerek çıkacaktır. Bu sebeple Yunan iş dünyasının Türk ekonomisine, geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de güvenmesini istiyorum. Şundan eminim ki, Türk ve Yunan iş çevreleri birbirilerine ticaret ve yatırım ilişkileriyle ne kadar fazla entegre olabilirler ise bundan hem Türkiye ve Yunanistan hem bölge ülkeleri beraber kazançlı çıkacaktır. Konuşmama son verirken şunu canı-gönülden ifade etmek isterim ki, Ege Denizi’ni paylaşan iki ülke olarak müreffeh bir gelecek ancak Türk-Yunan dayanışmasında ve işbirliğinde yatmaktadır.”

Sırasıyla söz alan DEİK Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, Türk ekonomisinin tüm saldırılara rağmen dimdik ayakta kaldığını, Yunan işadamları için de yatırım açısında güvenli bir ülke olarak fırsatlar sunduğunu anımsattı ve karşılıklı ticaret hacmini geçmişte olduğu gibi yeniden yukarılara çekmek için çalışmalar yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Selanik Belediyesi Turizm İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Spiros Pengas da yaptığı selamlama konuşmasında, Türk insanı için Yunanistan’ın tüm şehirlerinin önemli olduğunu, ancak Selanik’in Türkler de değişik bir yere sahip olduğunu dile getirdi ve Türk turistleri Selanik’e davet ederken Türk işadamlarını da Selanik’e yatırım yapmaya davet etti. 

HELEXPO CEO’su Kiriakos Pozkiridis ve Selanik Turizm Kalkınma Komitesi Başkanı Nikolaos Nikolopoulos tarafından selamlama konuşmaları yapıldı.

Konuşmaların tamamını Videolardan izleyebilirsiniz.

VİDEO İZLE: https://www.dailymotion.com/video/x6tgd0d

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here