Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AZINLIKTAN 1 VEKİL DİNİ 2 VEKİL DE SEKÜLER YEMİN ETTİ

AZINLIKTAN 1 VEKİL DİNİ 2 VEKİL DE SEKÜLER YEMİN ETTİ

18
0

VİDEO İZLE: https://www.youtube.com/watch?v=FPn-tBYChsg

Syriza’dan parlamentoya giren 3 Batı Trakya Müslüman Türk azınlık temsilcisi dini ve seküler yemin töreni olmak üzere yine ilk defa ikiye bölündü.

Geçen dönem de Syriza’dan milletvekili seçilen İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, daha önceki dönemlerde Batı Trakya’dan milletvekili seçilen azınlık temsilcileri gibi Kur’an-ı Kerim’e el basarak ve İslam dini geleneklerine göre yemin etti. Geçen dönem de Syriza’dan parlamentoda yer alan Gümülcine Milletvekili Ayhan Karayusuf ve yine Syriza’dan Gümülcine milletvekili seçilen Mustafa Mustafa ise seküler yemin törenine katıldı.  

İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek Kur’an-ı Kerim’e el basarak yemin etti. Zeybek, ‘Kur’anı Kerim’e, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav), anayasa ve kanunlara bağlı kalarak Yunan halkının genel iyiliği için çalışacağına’ söz verdi. Syriza Gümülcine milletvekilleri Ayhan Karayusuf ve Mustafa Mustafa ise diğer Syriza milletvekilleri gibi seküler yemin törenine iştirak etti.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Hüseyin Zeybek, “Yemin töreninde birlikte olsaydık daha iyi olurdu. Diğer azınlık vekillerimizin seküler yemin törenine katılmaları kendi tercihleri. Saygı duyuyorum. Ancak azınlık sorununlarının çözümü için birlikte mücadele edeceğiz.” dedi. 

YUNANİSTAN’DA VEKİLLER, 3 FARKLI YEMİN TÖRENİ İLE İŞBAŞI YAPTI

Yunanistan’da 25 Ocak’ta yapılan seçimlerde parlamentoya girmeye hak kazanan 7 partiden toplam 300 milletvekili, bugün mecliste yemin ederek görevlerine başladı. Ülke tarihinde ilk defa seküler, Hıristiyan Ortodoks ve İslam dini geleneklerine göre 3 farklı yemin töreni yapıldı.

Yunanistan’da 25 Ocak’ta seçilen 7 farklı partiden 300 milletvekili, bugün parlamentoda yapılan Hıristiyan Ortodoks, İslam dini ve seküler yemin törenleri ile görevlerine resmen başladı. Yunanistan tarihinde ilk defa Ortodoks Hıristiyan, İslam ve seküler olmak üzere 3 farklı yemin töreni yapılması dikkat çekti.

Yunan parlamentosunda Hıristiyan Ortodoks dinine ve İncil üzerine yemin edilerek yapılan töreni Atina Başpiskoposu İeronimos yönetti. İeronimos’a Sen Sinod Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğı 15 kişi eşlik etti.

İktidar partisi Radikal Sol Koalisyon (Syriza), Yunananistan Komünist Partisi (KKE) ve Potami Partisi milletvekilleri ise daha önce ilk defa Başbakan Aleksis Çipras tarafından başlatılan seküler yemin törenine katıldı.

ÇİPRAS BAŞBAKAN SIFATIYLA İLK DEFA MECLİSTE

Yemin töreni öncesi meclis salonuna gelen milletvekillerinin heyacanlı oldukları gözlendi. Vekiller birbirlerine sarılarak tokalaştı ve başarı dileğinde bulundu. Başbakan Çipras da anamuhalefet Yeni Demokrasi lideri Antonis Samaras ve diğer parti liderleri ile tokalaştı. Syriza ve Bağımsız Yunanlar’dan (ANEL) oluşan kabine üyeleri, yeni dönemde ilk defa parlamentodaki yerlerine oturdu. 

Milletvekili aileleri ile Atina’da görev yapan büyükelçiler ise kendilerine ayrılan özel bölümde yemin törenini izledi. Türkiye’nin Atina Büykelçisi Kerim Uras da törende yer aldı.  Yemin törenine ırkçı Altın Şafak Partisi’nin tutuklu tüm milletvekilleri de özel izinle katıldı.

Parlamento, yarın yapılacak meclis başkanı seçimi ile çalışmalarını sürdürecek. Syriza’dan aday olan Zoi Konstantopulu’nun meclis başkanı seçilmesi bekleniyor. 

Haber: Hasan Hacı, Fotoğraflar: Yüksel Peçenek, ATİNA, CİHAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz