Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAKOYANNİ’NİN MİLLETVEKİLİ AVGENAKİS AZINLIĞA ÖYLE BİR GOL ATTI Kİ

BAKOYANNİ’NİN MİLLETVEKİLİ AVGENAKİS AZINLIĞA ÖYLE BİR GOL ATTI Kİ

14
0

Yunan Parlamentosuna girmek için Batı Trakya Türk Azınlığı’nın oylarına göz diken ve Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Azınlığın hiç bir sorununa eğilmeyen, çare bulmayan Eski Dışişleri Bakanı DİSİ Partisi Başkanı Dora Bakoyanni’nin Girit Milletvekili Lefteris Avgenakis, göz göre göre Batı Trakya Türk Azınlığı’na kaçak yapılar konusunda öyle bir gol attı ki, deyim yerindeyse yalanır yutulur gibi değil.

 

Ama ne yazık ki en acısı ise nedense Batı Trakya’daki siyasilerden bazıları sadece bu ciddi olayı ard arda yayımladıkları basit açıklamalarla geçiştirdiler ve siyasilerin, “açıklamam gazetelerde çıksın, duyulsun bana yeter” mantığıyla hareket ettikleri görüldü.

 

Oysa durumun ciddiliğini kimse dikkate almadı. Dora Bakoyianni’nin Milletvekili Avgenakis’in bu ayrımcılık kokan uygulamayı istemesinin Yunan Anayasası’na aykırı olduğuna, DİSİ Partisinin Azınlığın oylarıyla 3% barajı aşması için Azınlık oylarını istediğini ancak Azınlığa karşı son olarak Milletvekilinin yapmış olduğu bu ayırımcılığa kimse değinmedi. Herkes uygulamaya yöneldi ama nedense bunu kim, neden, nasıl, ne için yaptı sormadı soramadı ve dile getirilmedi. Madalyonun nedense tek tarafına bakıldı. Oysa esas olay madalyonun diğer yüzünde saklıydı.

 

Birlik gazetesi olarak yaklaşık iki haftadan beri bu konu üzerine suskunluğumuzu korumamızın asıl sebebi, bu ayrımcılığı belgesiyle ortaya çıkarmaktı ve bunu yaptık. Kendi reklamımız olsun diye tellallığa yönelmedik. Batı Trakya’da halkımıza her zaman olduğu gibi doğruları okuması ve gerçekleri bilmesi için aceleci davranmadan araştırdık ve yazdık. Bizim gazetecilik anlayışımızda çıkarlarımızın olduğu yönü kayırmak kollamak yok, halkın doğruları bilmesi vardır. Bu böylede devam edecektir.

 

DİSİ Milletvekili Avgenakis’in marifeti aşağıdadır.

 

Η πρόταση της Δημοκρατικής Συμμαχίας για την εξαίρεση των κατοικιών των νεοπρόσφυγων Πόντιων από τις ρυθμίσεις για τα αυθαίρετα έγινε δεκτή

 

04 Φεβρουαρίου 2012

 

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής έκανε δεκτή την τροπολογία που κατέθεσε ο Λευτέρης Αυγενάκης

Η Δημοκρατική Συμμαχία τόσο με κοινοβουλευτική παρέμβαση , όσο και με την τοποθέτηση του Βουλευτή Ηρακλείου της Δημοκρατικής Συμμαχίας Λευτέρη Αυγενάκη, στην συζήτηση του σχεδίου νόμου «Ποινική προστασία του περιβάλλοντος Εναρμόνιση με την Οδηγία 2008/99/ΕΚ – Πλαίσιο παραγωγής και διαχείρισης αποβλήτων Εναρμόνιση με την Οδηγία 2008/98/ ΕΚ- Ρύθμιση θεμάτων Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής», είχε θίξει το μείζον θέμα που προέκυπτε με τις κατοικίες των νεοπρόσφυγων Πόντιων που βρίσκονται εκτός σχεδίου πόλης.

 

Με το σχέδιο νόμου που είχε αρχικά κατατεθεί στη Βουλή τίθονταν εν αμφιβόλω τα δικαιώματα που απολαμβάνουν οι νεοπρόσφυγες Πόντιοι και πηγάζουν από Συνθήκες και νόμους περί της «ανταλλάξιμης περιουσίας». Οι εν λόγω κοινωνικές ομάδες θα έπρεπε να καταβάλλουν τεράστια ποσά για τη νομιμοποίηση των κατοικιών τους, τα οποία θα ξεπερνούσαν τις 300.000 ευρώ.

 

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής έκανε δεκτή την πρόταση της Δημοκρατικής Συμμαχίας και στο τελικό σχέδιο του εν λόγω νόμου, περιλαμβάνεται τροπολογία που εξαιρεί τις κατοικίες των νεοπρόσφυγων Πόντιων από τις ρυθμίσεις των αυθαιρέτων.

 

Γ. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ 49: Τροποποιήσεις διατάξεων του ν. 4030/2011,

50: Θέματα σχετικά με την ρύθμιση αυθαιρέτων και 51: Ρύθμιση θεμάτων χωροταξίας, πολεοδομίας και αστικής ανάπλασης

 

 

Μείζον θέμα για τους Πόντιους, από την πρώην Σοβιετική Ένωση, αποτελεί το θέμα των κατοικιών εκτός Σχεδίου Πόλεως. Με το παρόν σχέδιο νόμου τίθενται εν αμφιβόλω τα δικαιώματα που απολαμβάνουν οι νεοπρόσφυγες Πόντιοι και πηγάζουν από Συνθήκες και νόμους περί της «ανταλλάξιμης περιουσίας». Οι εν λόγω κοινωνικές ομάδες πρέπει να καταβάλλουν τεράστια ποσά για τη νομιμοποίηση των κατοικιών τους, τα οποία ξεπερνούν τις 300.000 ευρώ και αδυνατούν εκ των πραγμάτων να καταβάλλουν οι ιδιοκτήτες. Το αίτημα αυτό σας έχει ήδη κοινοποιηθεί από την Παμποντιακή Ομοσπονδία και η Δημοκρατική Συμμαχία έχει αναδείξει με κοινοβουλευτική παρέμβαση.

 

Όσον αφορά τώρα, τις βεβαιώσεις μηχανικών και κυρίως τα εξαρτημένα από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων τοπογραφικά διαγράμματα που ζητούνται για την επικύρωση συμβολαιογραφικών πράξεων μεταβιβάσεων αγροτεμαχίων, σας παρακαλούμε όπως μελετήσετε τις ενστάσεις των συμβολαιογραφικών ενώσεων, καθώς καταδεικνύουν κωλύματα στη διαδικασία, αλλά και επιπλέον κόστος για τους συναλλασσόμενους πολίτες.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz