Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ATİNA FETÖ’CÜ DARBECİ ASKERLERE SIĞINMA HAKKI VERDİ, SERBEST BIRAKILACAKLAR

ATİNA FETÖ’CÜ DARBECİ ASKERLERE SIĞINMA HAKKI VERDİ, SERBEST BIRAKILACAKLAR

25
0

Yunanistan’da Danıştayın, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası bu ülkeye kaçan darbeci askerlere iltica hakkı verilmesine hükmettiği bildirildi.

Danıştay Genel Kurulunda, Yunanistan Hükümeti’nin, İltica Dairesi tarafından darbeci askerlerden Süleyman Özkaynakçı’ya verilen sığınma hakkının iptaline yönelik itirazı değerlendirildi.

Bugün toplanan Danıştay hakimlerinin, hükümetin karara yönelik itirazını reddederek, darbecilere iltica hakkı verilmesine onay verdiği belirtildi.

Özkaynakçı için verilen kararın emsal teşkil etmesi sebebiyle, diğer darbeci askerler için de iltica hakkı tanınması onaylanmış oldu.

Yunan basınında, Yunanistan’da iltica hakkı alarak serbest kalacak darbeci askerlerin, sağlanacak seyahat belgeleriyle başka Avrupa ülkelerine gidebilecekleri ifade edildi.

Yunanistan İltica Dairesine bağlı komisyonların kararlarıyla şimdiye kadar, Özkaynakçı’nın yanı sıra Ahmet Güzel isimli darbeci askere de iltica hakkı verilmesi kararlaştırılırken, iki darbecinin daha 18 aylık azami gözaltı süresinin dolmasıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Serbest kalan 4 darbecinin, yoğun güvenlik önlemleri altında Atina dışında bir evde tutulduğu belirtildi.

Öte yandan, halen karakolda tutulan 4 darbeci askerin ise ay sonunda gözaltı sürelerinin dolması sebebiyle serbest kalacakları kaydedildi.

Türkiye’nin darbecilere yönelik üç iade talebi Yunan yargısı tarafından reddedilmişti.

“Demokrasiye karşı teröristleri himaye eden hukuksuz hukuk anlayışı”

Karara AB Bakanı Ömer Çelik kararı sert sözlerle eleştirirken Yunanistan’da “Demokrasiye karşı teröristleri himaye eden hukuksuz hukuk anlayışı” bulunduğunu söyledi. Çelik bunun “Bir ülke için olabilecek en utanç verici karar” olduğunu söylerken “AB Üyesi Yunanistan’ın hukuk sistemi, Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişiminde bulunan teröristleri himaye etme kararı almıştır.

Yunanistan’da Danıştay, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkeye kaçan darbecilere iltica hakkı verilmesine hükmetmiş. Bir ülke için olabilecek en utanç verici karar. AB üyesi Yunanistan’ın hukuk sistemi, Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişiminde bulunan teröristleri himaye etme kararı almıştır. Demokrasiye karşı teröristleri himaye eden bu hukuksuz hukuk anlayışının geldiği nokta vahimdir. Kuşkusuz Türkiye’ye karşı da Türkiye düşmanlarının yanında yer almıştır bu zihniyet.”

Yunan hukuk dünyası ikiye bölündü

Sekiz askerin siyasi sığınma talepleri Yunan hukuk dünyasını da iki cepheye ayırmış bulunuyor.

Firari askerlere iltica hakkı tanınmasından yana olan hukukçular, verilecek sığınma hakkı ile Yunanistan dışına çıkmalarının sağlanacağına ve Yunanistan’ın “bu yükten ve mağduriyetten” kurtulmuş olacağına inanıyordu.

İltica hakkı tanınmasına karşı çıkanlar ise bu askerlerin darbeci olduklarından bunların Türkiye’de olmasa bile Yunanistan veya başka bir ülkede yargılanmaları gerektiğine inanıyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz