Ana Sayfa Batı Trakya Haberler Aslına Uygun Yapılacak Mı?

Aslına Uygun Yapılacak Mı?

64
0

Yunanistan’ın birçok bölgesinde olduğu gibi, Batı Trakya’da da tarihi süreçte yaşanan sıkıntılarda, insanların kimliklerinin tapusu olan Osmanlı Türk tarihi eserleri değişik entrika ve uygulamalarla yok edilmiş, yerlerine parklar, meydanlar yollar yapılmıştı. Bu uygulamadan Batı Trakya bölgesi de nasibini aldı.

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, zar zor ve yarım bir şekilde ayakta kalmayı başaran çok sayıdaki Osmanlı eseri, bölgedeki Türk kültürünün derin izlerini yansıtmaya devam ediyor.

Bunlardan biri de Gümülcine’de Sultan 1. Murat tarafından yaptırılan tarihi Poşpoş Tekkesi’nde bugünlerde çalışmalar devam ediyor. Gümülcine Tayinli Vakıflar İdaresi tarafından başlatılan çalışmalar devam ederken, bu denli tarihi öneme sahip Poşpoş Tekkesi’nin yapımı aslına uygun olup olmayacağı ise soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Umarız ki mimarisi aslına uygun bir şekilde planlanmış ve hazırlanmıştır. Ancak o zaman eserin gerçek kimliği ortaya çıkacak ve değer kazanmış olacak. Aksi halde bir beton yığınını andırmaktan öteye gidemeyecek ve özelliğini yitirmiş olacak. Bu konuda hassas davranılması gerekliliği de unutulmamalı diye düşünüyoruz.

Tekkenin haziresinde Tekke’nin kurucusu Ahmet Rufai Baba’nın türbesi ve tekkede görev yapmış postnişinlerin kabirleri bulunuyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz