Ana sayfa Batı Trakya Haberler ABTTF BRÜKSEL’DE “AVRUPA’DA AZINLIKLARIN KORUNMASI” İSİMLİ KİTAP TANITIMINA KATILDI

ABTTF BRÜKSEL’DE “AVRUPA’DA AZINLIKLARIN KORUNMASI” İSİMLİ KİTAP TANITIMINA KATILDI

9
0

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), 10 Ekim 2012 tarihinde “Avrupa’da Azınlıkların Korunması- A’dan Z’ye Azınlık Hukuki-Siyasi Sözlüğü” isimli kitabın tanıtımına katıldı. Brüksel’deki Tirol-Güney Tirol-Trentino Avrupa Bölgesi Ortak Temsilciliği’nde gerçekleştirilen kitap tanıtımı ve devamındaki yuvarlak masa toplantısına ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Seyhan Sarıca katıldı.

Trentino-Güney Tirol Özerk Bölgesi tarafından finanse edilen ve Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN) Başkan Yardımcısı Martha Stocker tarafından desteklenen, Günther Rautz ve Gabriel Toggenburg tarafından kaleme alınan “Avrupa’da Azınlıkların Korunması- A’dan Z’ye Azınlık Hukuki-Siyasi Sözlüğü” isimli kitabın tanıtımına Güney Tirol Özerk Yönetimi Başkanı Luis Darnwalder, Belçika Almanca konuşan Topluluk Hükümeti İlk Bakanı Karl-Heinz Lambertz ile AP Milletvekili Herbert Dorfmann ve AP Milletvekili ve AP Geleneksel Azınlıklar, Ulusal Topluluklar ve Diller Intergrubu Eşbaşkanı Csaba Sándor Tabajdi katıldılar.

ABTTF: Yunanistan’daki Batı Trakya Türk Azınlığı pekçok alanda temel ve hak özgürlüklerini kullanmada problemlerle karşılaşıyor.

 Toplantının sonunda Macaristan AP Milletvekili Tabajdi’ye hitaben ABTTF, Romanya’daki Macar azınlığın da hak ve özgürlükler mücadelesini örnek göstererek Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılması neticesinde Yunanistan’da tarihsel bir azınlık olarak Batı Trakya Türk Azınlığı’nın bulunduğunu ancak bu azınlığın ifade, din ve vicdan özgürlüğü ve anadilde öğrenim hakları alanında pekçok sorun yaşadığını söyledi, Tabajdi’ye bu konuda önerebileceği bir çözüm olup olmadığını sordu. Avrupa’da yaşayan geleneksel azınlıkların korunmasına yönelik olarak Avrupa Birliği düzeyinde bir koruma mekanizması yaratılmasına verdiği destek ile bilinen Tabajdi, bir çözüm önerisi sunmak yerine geleneksel azınlıkların korunması konusunda çalıştıklarını söylemekle yetindi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here