Ana sayfa Batı Trakya Haberler ABD’NİN BLACKHAWK HELİKOPTERLERİ SELANİK’E GELDİ

ABD’NİN BLACKHAWK HELİKOPTERLERİ SELANİK’E GELDİ

28
0

ABD Rusya’ya karşı Balkanlar’a silah yığınağı yapıyor. Bu amaçla ABD’nin UH-60 Black Hawk helikopterleri Selanik’e geldi.

Merkezi Ft. Drum New York’ta bulunan Kara Kuvvetleri Havacılık Birimi 10. Tugayı’ndan (10th Combat Aviation Brigade), Balkanlar’da oluşturulmakta olan “Atlantic Resolve” harekatlarının desteklenmesi çerçevesinde gemiyle Selanik Limanı’na gelen 8 adet  UH-60 Black Hawk tipi askeri helikopter Selanik Limanı’na indirildikten sonra monte edildi ve uçuşa hazır hale getirildi.

Monte işlemlerini ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt de izledi. Büyükelçi Geoffrey Pyatt, helikopterlerin Selanik Limanı’ndaki monte işlemine Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin de yardım ettiğini ve yakıt ikmali yapıldıktan sonra görev bölgesine uçacaklarını twitter hesabından duyurdu.

Helikopterlerin yanısıra 70’ten fazla ağaç kutular içinde bulunan askeri malzeme de Selanik Limanı’na indirildi.  

Getirilen bu malzemeler, Rusya’nın Doğu Avrupa vede Baltık bölgesi NATO üyesi ülkelere yönelik olası bir saldırıya karşı koruma sağlanması amaçlı kullanılmak üzere bölgeye konuşlanacağı belirtiliyor.

Kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Kasım 2016’dan bu yana bölgeye konuşlandırılan 2.200 askerin yanısıra, 66 adet helikopter, bunlardan 12 adet CH-47 Chinook, 38 adet UH-60 Black Hawk, 12 adet HH-60 Black Hawk kayıpların tahliyesinde kullanılan (MEDEVAC) vede 24 adet AH-64D Longbow Apache saldırı helikopteri bulunuyor.

Askeri malzemenin Almanya’nın Bremerhaven, Belçika’nın da Antwerp limanlarından Selanik Limanı’na getirildiği ifade ediliyor. 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here