Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’IN HAZİNESİ TAM TAKIR

YUNANİSTAN’IN HAZİNESİ TAM TAKIR

11
0

Yunanistan’ın hazinesi tam takır. Yunan Parlamentosu dış yardım alabilmek için yeni tasarruf önlemlerini oylamaya hazırlanırken, halk da kesintileri protesto etmek için greve gidiyor.

Yunan hükümeti, ülke çapında yeniden başlayan grevler ve protestoların baskısı altında yeni kemer sıkma önlemlerini parlamentodan geçirmeye çalışıyor.

16 Kasım’da nakit rezervinin tükeneceği açıklanan Yunanistan’da parlamentonun, AB ve IMF tarafından hazırlanan mali yardım paketinden yeni kredi dilimini alabilmek için kemer sıkma önlemlerini onaylaması gerekiyor.

Yeni önlemler çerçevesinde Yunanistan’ın 2013 bütçesinde 13 milyon 500 bin euroluk kesintiye gidilmesi öngörülüyor.

Grevler başladı

Öngörülen kesintiler, Yunanları tekrar sokaklara dökmeye başladı. Hemen hemen her alanda çalışanların greve kararı aldığı ülkede, gazeteciler de pazartesi günü iş bırakma eylemine katıldı. Bu nedenle radyo ve televizyonlar haber yayınlamıyor. Yarın gazetelerin de çıkmamasıyla Yunanistan’da haber akışı durmuş olacak.

Şehiriçi otobüsler dışında toplu taşıma hizmetlerinin de felce uğradığı Yunanistan’da taksi şoförleri de grevde. Doktorlar da sadece acil servislerde hizmet verirken, çöpler de grev nedeniyle toplanmıyor.

Kamu çalışanları ve işçiler salı gününden itibaren 48 saatlik greve gidecek. Hava trafik kontrolörlerinin yarın 10.00-13.00 saatleri arasında iş durduracağı ülkede, liman çalışanları grevi nedeniyle feribot seferlerinin de yapılmayacağı duyuruldu.

Çarşamba günü ise eczanelerin kepenk indireceği belirtilirken, Yunan Postaneleri çalışanları 48 saatlik grev yapacak.

Yunan basını Çarşamba günü önlemlerin 300 sandalyeli meclisten 152-157 civarında oyla geçebileceğini tahmin ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz