Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DAKİ KRİZ TÜRKİYE’DE GEMİ SÖKÜMCÜLERE ‘YARADI’

YUNANİSTAN’DAKİ KRİZ TÜRKİYE’DE GEMİ SÖKÜMCÜLERE ‘YARADI’

15
0

Küresel ekonomik kriz İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde iş yoğunluğunu artırdı. Geçen yılın tamamında 652 bin ton olan bölgenin hurda üretimi, bu yılın ilk 6 ayında 550 bin tonla rekor seviyeye ulaştı.

Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayi Derneği Atık Yönetim Merkezi Sorumlusu Ersin Çeviker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelen gemilerin bayrağı farklı olsa da çoğunluğunun sahibinin, ekonomik kriz yaşıyan Yunanlı armatörler olduğunu söyledi.

Krizdeki Yunanistan’ın adalara desteği kesmesiyle birlikte atıl kalan gemilerin, rotayı Aliağa’ya kırdığını belirten Çeviker, 2009 yılında başlayan küresel ekonomik krizle birlikte dünyada navlun fiyatlarının düşmesi ve ülkeler arasındaki ticaretin azalmasının Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde faaliyet gösteren firmaların büyümesinde merdivenin ilk ayağını oluşturduğunu kaydetti.

Söküme gelen gemilerin çoğunluğunu Yunanlıların oluşturduğunu anlatan Ersin Çeviker, şöyle konuştu:

“Dünyada en büyük ticari filoya sahip ülkelerden biri olan Yunanistan, küresel ekenomik krizden en fazla etkilenen ülkelerden biri oldu. Yunanistan hükümeti, ana kıtayla adalar arasındaki ulaşımı finanse ediyordu. Ekonomik kriz sebebiyle adalarda yaşayan vatandaşlarına ana kıtayla daha ekonomik ulaşım sağlamaları için uyguladığı desteği geçen yıl kaldırdı. Taşımayı bırakan devlet, desteği de kesince özellikle adalara çalışan gemiler atıl kaldı. Geçen yıl Yunanistan’a ait 21 gemi tesislerimizde söküldü. Geçen sene söktüğümüz Daliana, Capricorn, Taurus, Alexandrat, Marina, Samothraki, Ramilda, Dimitroula ve Aries isimli gemiler, adalarla ana kıta arasında Ro-Ro, kargo ve yolcu taşımacılığı yapıyordu.”

“Kriz Yunanistan’a çok sayıda gemiyi sattırdı.

Çeviker, krizin Yunanistan’da bitmeyen gemileri de söktürdüğünü, geçen yıl Pire Limanı’nda inşası devam eden iki kruvaziyerin yapımından vazgeçildiğini ifade etti.

Yunanistan’dan gemi geliminin devam ettiğini dile getiren Çeviker, şunları söyledi: “Kriz Yunanistan’a çok sayıda gemiyi sattırdı. Bu yılda hala Yunanistan’dan gemi almaya devam ediyoruz. Söküme gelen gemilerin bayrağı farklı olsada yüzde 70′e yakınının sahibinin Yunanlılar olduğunu biliyoruz. Vergi açısından sağlanan kolaylıklar sebebiyle kayıtları başka ülkeler adına yapılmış. Tesislerde sökülen Togo, St-Vincent, Panama ve Malta adına kayıtlı 36 geminin çoğunun da Yunanlılara ait olduğunu biliyoruz. İlk altı ayda Aliağa’da sökülen 182 gemiden 13′ü Yunanistan bayraklı. Bu gemilerden 6′sı adalara su taşıyan tanker, 3′ü yine Ro-Ro ve yolcu, 1′i römorkör, 3′ü kuruyük gemisi. Yunnistan’daki kriz bu yılda bize fırsat olmaya devam ediyor gibi gözüküyor.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz