Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA BİR HABER ANCAK BU KADAR ÇARPITILIR

YUNANİSTAN’DA BİR HABER ANCAK BU KADAR ÇARPITILIR

34
0

Yunan basınının tüm Yunanistan’da attığı başlık bu; “Τούρκοι τουρίστες προσπάθησαν να υψώσουν τη τουρκική σημαία στον Λευκό Πύργο!” (Türk turistler Beyaz Kule’ye Türk Bayrağı’nı çekmek istedi)

Yunanistan’da bir haber ancak bu kadar çarpıtılır. Hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen Türk turistlerin arzusu ne yönlere çekildi ve neredeyse birileri de kahraman ilan edilecekti.

Olay Selanik’te Beyaz Kule’de yaşandı. Türkiye’den Selanik’e gelen binlerce Türk turistlerin görmek istediği ve hatıra fotoğrafı çektirmek istediği tarihi eserlerden birisi de Beyaz Kule. Kültür Bakanlığı’na bağlı Müze olarak hizmet veren Beyaz Kule’ye giriş ücretini ödeyen herkes buna Türk turistler de dahil soluğu kulenin tepesinde alıyor. Burada herkes hatıra fotoğrafı çektiriyor. Fotoğraf çektirirken de değişik ülkelerden gelen gruplar ülkelerinin bayraklarını ellerinde açarak poz veriyorlar. İşte böyle bir durum da Türk turistlerin fotoğraf çektirme esnasında yaşandı.

O anda orada bulunan gazeteci bayan Rania Aggelakudi olayı şöyle anlatıyor.

“Yunan Bayrağı’nı korumak için bedenimi siper ettim, her şeye hazırlıklıydım ve ne gerekiyorsa yapamaya hazırdım. Oraya yukarıya kimse binmiyor!”

“Kulenin üzerinde gezintimiz sona ermişti ve basamaklardan aşağıya doğru inmeye başlamıştık. 4. Kata geldiğimizde 6-7 kişilik bir grup yukarıya çıkıyordu. Bunlardan biri cebinden Türk Bayrağı’nı çıkardı. O an yanımda olan arkadaşım beni uyararak şöyle dedi; “bak bunlar şimdi yukarıya çıkacaklar ve Türk Bayrağı’nı açarak fotoğraf çektirecekler”. Saniye kaybetmeden geriye dönüyoruz ki bu olayı kaçırmayalım. Yukarıya çıktığımızda Kule personeline de haber verdik ve anında yukarıya geldiler. O sırada bir Türk bayrağı açmış etrafına da diğerleri toplanmışlar. Ben de fotoğrafı çektim. Görevli bayrak açmak yasak dedi ve olay yaratmadan bayrağı topladılar. Ben o sırada, Kulenin tepesinde Beyaz Mavi bayrağımızın dalgalandığı demir direğe ulaşmasınlar diye demir merdivenin başında nöbet tutmaya başladım. Ben ve arkadaşım epey bir saat orada kaldık. Yunan Bayrağı’nı korumak için bedenimi siper ettim, her şeye hazırlıklıydım ve ne gerekiyorsa yapamaya hazırdım. Oraya yukarıya kimse binmiyor!”

Evet, halklara ve onların kültürlerine saygı duyduğunu belirten gazeteci bayan Aggelakudi olayı böyle anlattı. Bayan Aggelakudi aynı zamanda barış elçisi olarak barış ödülü “ICON of Word Peace” sahibi. 

BU AŞAĞIDAKİ RESİM DE TRABZON’DA SÜMELA MANASTIRI’NDA ÇEKİLDİ.

BUNU ÖRNEK ALIN Kİ KRONİK HASTALIKTAN KURTULUN!!!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz