Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN SÜREYİ UZATMAK İSTİYOR

YUNANİSTAN SÜREYİ UZATMAK İSTİYOR

19
0

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ek süre istedi, Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker Atina ziyaretinde Yunanistan’ı “son şansını” iyi değerlendirmesi konusunda uyardı.

Atina’da Başbakan Antonis Samaras ile görüşen Jean-Claude Juncker, Yunanistan’ın bütçe açığını kapatmak için gösterdiği çabanın farkında olduklarını, ancak öncelikli konunun daha fazla kamu finansmanı konsolidasyonu olduğunu kaydetti. Bu, Yunanistan’ın tasarrufa devam edeceği anlamına geliyor.

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılmasının tüm para bölgesini tehlikeye sokacağı gerekçesiyle Juncker böyle bir seçeneğe kesinlikle karşı çıktığının bir kez daha altını çizdi.

Euro Grubu Başkanı, Atina hükümetinin dilediği ek süreye kavuşup kavuşamayacağı konusunaysa açıklık getirmedi. Bu konuda Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) uzmanlarından oluşan troykanın eylül ayında açıklayacağı rapor belirleyici olacak.

Troykanın Yunanistan ziyareti öncesinde Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın söz verdiği 11,5 milyar euroluk bütçe kesintisini hayata geçirmesi gerekiyor. Aksi takdirde Yunanistan’a akan tüm uluslararası kredi musluklarının kapanması tehlikesi söz konusu.

Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker şu noktada gerekli olanın sağlam ve güvenilir adımlar atılması olduğunu kaydetti. İş piyasasındaki reformların daha aktif bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Juncker, sözü verilen özelleştirmelerin de yeni bir başlangıca ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Juncker konuşmasında birçok kez Yunanistan’ın bir güvenilirlik kriziyle yüzleştiğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz