Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN GİRİT’İN GÜNEYİNDE DERHAL SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR!

YUNANİSTAN GİRİT’İN GÜNEYİNDE DERHAL SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR!

15
0

Yunan basınında yer alan haberlere göre, Yunanistan Girit adasının güneyinde megatonluk enerji bombasını patlatmaya hazırlanıyor.

Yeni Demokrasi Partisi (Nea Dimokratia ND) Milletvekili Panos Panayotopulos ve Enerji Bakanı Yardımcısı Yiannis Maniatis, önümüzdeki günlerde enerji alanında megatonluk bombanın patlayacağını söyledikleri iddia ediliyor.

Milletvekili Panos Panayotopulos, hükümetin derhal Girit’in güneyinde sondaj çalışmalarına başlaması gerektiğini ve buradaki rezervin Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki 12. Paraleldekinden çok daha fazla olduğunu iddia ettiği belirtiliyor.

 

Girit Üniversitesi’nden öğretim görevlisi A.Foskolos’un yaptığı değerlendirmeye göre, jeolojik, jeokimyasal araştırmalardan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde çıkan sonuçlarda, Girit’in güneyinde 20-22 milyar varil hidrokarbon rezervi bulunduğu, bunlara İerapetra bölgesinin 150-175 kilometre mesafedeki bölgede var olduğu bilinen 20 milyar varil petrolünde eklendiğinde, Kıbrıs’ta şu an aranan yer altı zenginliklerinden çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Girit Üniversitesi’nden öğretim görevlisi A.Foskolos, en kısa zamanda yaz aylarına kadar bu bölgelerde sondaj çalışmalarına başlanacağını, çalışmaları yapacak olan şirketin dahi bulunduğu ve sondaj çalışmalarına ABD ve Fransa tarafından da gerekli güvenlik garantilerinin verildiğini ve çalışmaların muhakkak en kısa zamanda başlamasından yana olduklarını belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz