Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “YUNANİSTAN, TÜRK İŞGAL VE İSTİLASININ OLDU BİTTİLERİNİ HİÇ BİR...

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “YUNANİSTAN, TÜRK İŞGAL VE İSTİLASININ OLDU BİTTİLERİNİ HİÇ BİR ZAMAN KABUL ETMEYECEKTİR”

8
0

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Kuzey “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”nin (KKTC) ilanının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “KKTC”nin ilanının, “uluslararası hukukun temel kural ve ilkelerinin ihlali olduğu” iddia edilerek, bunun Kıbrıs sorununa karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm bulunmasını engellediği öne sürüldü.

 

Dışişlerinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 

“Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümünde 28 yıl önce Türk Ordusu tarafından tek yanlı olarak sahte hükümetin ilan edilmesi, Kıbrıs sorununa karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm bulunmasını engelleyen uluslararası hukukun temel kural ve ilkelerinin ihlaliydi ve olmaya devam ediyor.

BM’nin Güvenlik Konseyi hukuksal açıdan geçersiz olan bu hareketi kınamıştır ve tüm ülkelerden bunu tanımamalarını, kendini ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ olarak tanımlayan ayrılıkçı oluşuma yardımcı olmamalarını ve destek vermemelerini istemiştir. Türkiye bugüne kadar maalesef Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’la ilgili kararlarını gözardı etmekte ve sahte hükümetle olan sözde ‘kıta sahanlığı belirleme’ anlaşması gibi yeni ayrılıkçı ve kanundışı hareketlerle tahrik etmektedir. Kıbrıs gibi, Yunanistan da, Türk işgal ve istilasının oldu bittilerini hiç bir zaman kabul etmeyecektir.

Ortak hedefimiz, Güvenlik Konseyi kararları ve AB’nin ilke ve değerleri temelinde anlaşmalı bir çözüm bulunmasıdır. Bu amaçla Başkan Hristofyas’ın, müzakere süreci çerçevesindeki çabalarını bütünüyle desteklemeye devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz