Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN 48 SAATLİK GENEL GREVDE

YUNANİSTAN 48 SAATLİK GENEL GREVDE

17
0

Yunanistan’da kamu sektörü ve özel sektörde çalışanlar yeni bir dalga kesinti önlemini protesto etmek için 2 günlük genel greve gidiyor.

Yunanistan’da kamu sektöründe ve özel sektörde çalışanlar harcama kesintilerine karşı iki günlük genel greve gidiyor.

Atina’nın merkezinde bir dizi protesto da düzenlenecek. Geçmişte bunların çoğunluğu protestocuların polisle çatışmasıyla sonuçlanmıştı.

Genel grev, mecliste milletvekillerinin yeni kesintileri ele almasına denk geliyor. Milletvekillerinin bu kesintileri Çarşamba günü oylaması bekleniyor.

Kurtarma paketinin geri kalan kısmını alabilmesi ve iflası engelleyebilmesi için Yunanistan’ın bu kesintileri ve 2013 bütçesini onaylaması gerekiyor.

Grev kapsamında toplu taşım çalışanları, avukatlar, hava trafik kontrolörleri, taksi şoförleri, gazeteciler ve hastane çalışanları çalışmalarına ara verecek.

Bazı ulaşım ve medya çalışanları grevlerine Pazartesi başlamıştı.

Yunan bakanlar bu paketin 2016 yılına kadar toplam 13,5 milyar Euro tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği, aylardan beri Yunanistan’a sağlanan kurtarma paketinin 31,5 milyar Euro’luk taksitinin verilmesini askıya almıştı. Bu paranın serbest bırakılması zorlu reformların kabul edilmesi ve 2013 bütçesinin geçirilmesine bağlı.

Ama iktidardaki üç partili koalisyonun ufak ortağı Demokratik Sol Parti kesinti önlemlerini desteklemeyi kabul etmiyor.

Koalisyonun ikinci büyük ortağı Pasok’ta da bazı milletvekilleri isyan bayrakları çekmiş durumda.

Başbakan Antonis Samaras, son beş yıldır resesyon ve kesintilerle boğuşan halkı rahatlatmaya çalışıyor. Pazar günü yaptığı konuşmada kendisi bu kesintilerin son olacağını söyledi ve “Söz verdiğimiz gibi ülkenin Euro’dan çıkışını engellemeye çalışıyoruz. Buna önem veriyoruz çünkü bunu başaramazsak diğer her şey boşa gidecek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz