Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANLI DOKTORUN KALBİ 8 DAKİKA DURDU, TÜRKİYE SEFERBER OLDU

YUNANLI DOKTORUN KALBİ 8 DAKİKA DURDU, TÜRKİYE SEFERBER OLDU

11
0

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde kalp krizi geçirerek ambulans helikopterle Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yunanlı nörolog Andronikos Gatsonis (64), ailesinin talebi üzerine Türk hükümetinin sağladığı ambulans uçakla Selanik’e getirildi.

 

Yunanistan’dan yakınları ile birlikte düzenlenen dini törene katılmak üzere Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine giden Yunanlı doktor Andronikos Gatsonis (64), hafta sonu karın ağrısı ve bulantı şikayeti ile rahatsızlandı. Bir süre bu rahatsızlığını önemsemeyen Gatsonis, kalp krizi geçirdiğinin farkına varınca yakınlarının da yardımı ile Gökçeada Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Doktorların hastanın durumunun ağır olduğunu belirlemesi üzerine Çanakkale’de konuşlandırılan ambulans helikopter kısa sürede Gökçeada’ya giderek Yunan doktoru Çanakkale’ye getirdi. Ambulans helikopterin Çanakkale’ye inmesinin ardından hastanın kalbinin durduğunun belirlenmesi üzerine doktorlar reanimasyon ünitesinde yoğun çaba sarf etti. Yaklaşık 10 dakika uğraşan doktorlar, hastanın kalbini çalıştırmayı başardı.

 

Çanakkale Devlet Hastanesi anestezi doktoru Erengül Çiçek ve kardiyolog Dr. Sabri Gazi, getirildiğinde hastanın kalbinin durduğunu belirterek, “Hastayı tekrar hayata döndürebilmek için yaklaşık 10 dakika boyunca çaba sarf ettik. Sonunda hastamızın kalbini çalıştırmayı başardık. Bir süre solunum cihazına bağlı kalan hastamızın durumu şu an iyi. Ailesinin talebi doğrultusunda hastamızı Sağlık Bakanlığımızın sağladığı ambulans uçakla Yunanistan’ın Selanik kentine göndereceğiz. Hastamızın tedavisi orada devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

“BİZLER TÜRK VE YUNAN HALKLARININ KARDEŞ OLDUKLARINA İNANIYORUZ”

 

Öte yandan Yunan doktor Andronikos Gatsonis’in ağabeyleri avukat Thomas Gatsonis ile makine mühendisi Stergios Gatsonis ise Türk sağlık ekiplerinin yakın ilgisine teşekkür ederek, “Gökçeada’dan itibaren ağabeyimizin rahatsızlığı sırasında doktorlarınız ve diğer sağlık personeli bize çok yardımcı oldu. Ayrıca Türk Dışişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığına da çok teşekkür ediyorum. Ambulans helikopterle Gökçeada’dan Çanakkale’ye getirilen kardeşimin hayatını kurtardılar. Şimdi de talebimiz üzerine Türk devletine ait ambulans uçakla kardeşim Yunanistan’a sevk ediliyor. Bizler aslında Türk ve Yunan halklarının kardeş olduklarına inanıyoruz. Zaten komşuyuz. Coğrafyamız belli. Sadece kardeşime değil, bizlere de burada gösterilen ilgiden çok memnunuz” dedi.

Yunan doktor Andronikos Gatsonis daha sonra Çanakkale Havaalanı’na inen Türk Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Selanik’e getirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz