Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN GAZETESİ KUR’AN-I KERİM DAĞITTI

YUNAN GAZETESİ KUR’AN-I KERİM DAĞITTI

21
0

Yunanistan’ın en çok satan haftalık gazetelerinden To Vima, bugünkü sayısında okurlarına Kur’an meâlini hediye olarak verdi. 1922’den bu yana çıkan gazete, yaklaşık 1 ay önce de “İslam” kitabını hediye olarak dağıtmıştı.

Ülkenin en büyük medya grubu Lambrakis tarafından çıkarılan ve yaklaşık 80 bin tirajıyla en çok satan ikinci haftalık gazete durumundaki “To Vima”, bugunkü sayısında 566 sayfadan oluşan Kur’an meâli hediye etti.

Bir hafta boyunca ulusal televizyon kanallarında dönen reklamlarla geniş bir kitleye ulaşmasını hedefleyen gazete, bugünkü sürmanşetinde “Vima’dan büyük hediye: Kur’an” ifadelerini kullandı. Devamında ise, “Dinlerin kutsal kitapları ve metinleri insanlığı yüzyıllardan bu etkiledi ve bu etki devam ediyor.” değerlendirmesine yer verildi.

İLK YUNANCA KUR’AN ÇEVİRİSİ

Sürmanşette hediye edilen Kur’an’ın çevirisini Yunan kökenli Mısır vatandaşı Gerasimo Pentaki’nin 1886’da yaptığı ve Arapça’dan aktarılan ilk Yunanca Kur’an tercümesi olduğu kaydedildi.

To Vima, Yunanca Kur’an çevirisinin önsözüne 1886 yılında yapılan çevirinin 2006 yılında Kaktos Yayınevi tarafından modern Yunanca’ya göre yeniden basıldığı ve kendilerinin de bu baskıyı dikkate aldıkları notunu düştü.

20 Ekim 1885’te Kur’an çevirisi için kaleme aldığı önsözde Pentaki şunları yazıyor: “Muhammed’in doğumu, tarihi anlamda en muhteşem gelişmelerden birisidir. Çünkü Muhammed, Allah’ın elçisi olarak sunuldu ve inançlarıyla neredeyse eski dünyayı fethetti.”

Son dönemde IŞİD ile birlikte İslam dini hakkında bilgi kirliliği yaşandığına dikkat çeken To Vima, 1 ay önce ise 506 sayfadan oluşan “İslam” adlı kitabı hediye etmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz