Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TROYKA’NIN ATİNA’DAN TALEPLERİ YUNANLILARI ÇILDIRTIYOR, BASIN DEVRİMDEN BAHSEDİYOR

TROYKA’NIN ATİNA’DAN TALEPLERİ YUNANLILARI ÇILDIRTIYOR, BASIN DEVRİMDEN BAHSEDİYOR

21
0

Yunanistan’da temaslarını sürdüren Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu temsilcilerinin (Troyka), 130 milyar euroluk ikinci yardım karşılığında Atina’dan talep ettiği sert ek önlemleri Yunanlıları adeta çıldırtıyor. Talep edilenlerin arasında Yunan silahlı kuvvetlerinde toplu terhislerin de bulunduğu bildirildi.

Yunan medyası, yeni kredi anlaşmasının imzalanması için Troyka’nın, Başbakan Lukas Papadimos’tan, Yunan silahlı kuvvetlerinde zırhlı birlikler, uçaksavar silah sistemleri ve özel birliklerde görevli sözleşmeli paralı askerlerin topluca ordudan çıkarılmalarını istediğini duyurdu.

 

Harp okulları ile polis okullarına alınan öğrencilerin sayısının da azaltılmasını içeren Troyka’nın bu taleplerinin dün toplanan bakanlar kuruluna bir “ültimatom” şeklinde iletildiği belirtilen haberlerde, orduda geri kalanların maaşlarının daha fazla etkilenmemesi için, hükümetin Troyka’nın bu taleplerine sıcak baktığı belirtildi.

 

Troyka’nın hükümete 10 sayfalık bir metin halinde sunduğu talepleri arasında Haziran ayına kadar devlete ait 2-3 büyük şirketin özelleştirilmesi, vergi kaçakçılığının önlenmesi, savunma ve sağlık alanlarındaki harcamaların kesintisi ile birçok devlet dairesinin birleştirilmesinin yanı sıra, 2015 yılına kadar 150 bin memurun işine son verilmesi, avukatlık, noterlik, mühendislik gibi mesleklerin tamamıyla serbestleştirilmesi ve emekli sandıklarının tek çatı altında toplanması gibi konular bulunuyor. Troyka’nın bu talepleri, Yunan basını ile halkın büyük tepkilerine neden oluyor.

 

Hatta bazı yayın organlarında yer alan haberlerde devrimden bahsedilirken şu ifadeler kullanılıyor. “Mevcut hükümeti devirmek için bir devrim gerekli. Bu küçük ruhlu ulusal hükümet Yunanistan’ı “paradevleti” yapmadan önüne geçilmesi lazım. Ve bu devrim daha sonra kanlı olmasın diye acilen şimdi derhal yapılmalı” ifadelerine yer veriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz