Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “SÜRMENE’Lİ PSOMİADİS” MAHKUM OLDU, GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILIYOR

“SÜRMENE’Lİ PSOMİADİS” MAHKUM OLDU, GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILIYOR

21
0

Yunan basınında yer alan haberlere göre, Selanik Temyiz Mahkemesi, Selanik eski Valisi şimdiki Merkez Makedonya Bölge Genel Sekreteri Panagiotis Psomiadis’i mahkum etti. Mahkeme Psomiadis’i görevini aşma suçundan 1 yıl hapis 3 yıl erteleme cezasıyla cezalandırdı.

Geçerli olan kanuna göre Psomiadis’in, Yunanistan Yargıyay’ından sonucun açıklanmasına kadar görevinin askıya alınması gerekiyor.

İddialara göre, Psomiadis’in görevinden askıya alınması durumunda önceden kendisinin vekaletçisi olarak bildirdiğine göre, geçici olarak kardeşi Dionisis Psomiadis getirilecek. Yargıtay’dan çıkacak olan sonuç neticesinde, (ki 6 ile 12 ay olabilir) bu süre zarfında Bölge Meclisi üyeleri arasında seçim gerçekleştirilecek ve yeni Genel Sekreter seçilecek.

SÜRMENE’DE SORUN YARATMIŞTI
Psomiadis, iki yıl önce Trabzon’da Sürmene Manastırı’nda zorla ayin yapmak istemesi üzerine Sürmene Manastırı Müzesi müdürü ile el kol dalaşına girmiş görevli bayanın elinden tutarak tartaklamış ve geçici olarak istenmeyen olaylara sebebiyet vermişti. Psomiadis, Yunanistan’da sözde “Pontus Soykırımı”nın ateşli savunucularından ve destekçilerinden biri olarak tanınıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz