Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İSTANBUL RUM AZINLIĞI’NA BİR “KIYAK” DAHA

İSTANBUL RUM AZINLIĞI’NA BİR “KIYAK” DAHA

23
0

Türkiye, vakıf olma hakları iptal edilen cemaatlere ‘vakıf tüzel kişilik statüleri’ni geri veriyor.

İlk iade Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesi’ne. Musevi ve Ermeni cemaatlerine ait vakıflar ise sırada bekliyor

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün önceki gün gerçekleştirilen Meclis toplantısında tarihi karar alındı. Vakıf olarak hizmet verme hakkı iptal edilen cemaatlere “vakıf tüzel kişilik statüleri”ni geri kazandırmak için çalışma başlatıldı.

 

İlk statü iadesi 41 yıl önce vakıf olma özelliği elinden alınan Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesi için gerçekleştirilirken, sırada Musevi ve Ermeni cemaatlerine ait vakıflar bulunuyor.

 

Kararı SABAH’a değerlendiren Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, azınlık cemaatlerinin tapuya kayıtlı tüzel kişilik olarak tanımlanan mallarının bulunduğunu ve bunların ya dernek ya da vakıf olarak tescillenmesi gerektiğini belirtti.

 

Söz konusu malların Lozan Anlaşması’yla tanınan cemaatlerin adına kayıtlı olduğunu belirten Ertem, “Mal sahiplerinin statülerinin vakıf olması daha uygun. Üstelik 1970 öncesinde vakıf olarak tescil edilmiş. Fakat belli bir müddet sonra ‘siz vakıf değilsiniz’ denilmiş. Şimdi bu hukuk garabetini ortadan kaldırıyoruz” dedi.

 

Ertem’in verdiği bilgilere göre, Rum cemaatine ait lise, bundan sonra vakıfların sahip olduğu tüm hakları yeniden edinebilecek. Kendi malları üzerinde hak sahibi olabilecek, Rum cemaatine yönelik faaliyetleri yürütebilecek ve hayır işlerinde bulunabilecek.

 

Rum Merkez Kız Lisesi ile aynı şartları taşıyan iki tüzel kişilik olduğunu belirten Ertem, bunların Musevi ve Ermeni cemaatlerine ait olduğunu kaydetti. Ertem, önümüzdeki dönemde söz konusu iki cemaate ait kuruluşlara da vakıf statülerinin kazandırılması için inceleme yapılacağını aktardı.

 

ÖĞRENCİSİZLİKTEN KAPANDI

 

Rum Kız Lisesi, vakıf olma özelliğini kaybedince 1970 sonrasında da eğitim faaliyetlerini özel okul olarak 1999’a kadar sürdürdü. Ancak bu tarihten sonra öğrencisi kalmadığı için kapandı.

 

Lise, Rum cemaatine mensup öğrencilere hizmet verse de, ne mal üzerinde hak sahibiydi ne de vakıflar kapsamına giren faaliyette bulunabiliyordu. Lise, statüsünü kaybettiğinden bu yana hukuk mücadelesi veriyordu. Lise’nin vakıf statüsünü kazanmasıyla birlikte Türkiye’de bulunan ve Lozan Antlaşması ile kabul edilen 162 azınlık vakfının sayısı 163’e yükseldi.

(sabah)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz