Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇELİ İKİ GENCİMİZ ULUSLARARASI BİLİM OLİMPİYATLARI’NDA BAŞARILARINI SERGİLEDİ

İSKEÇELİ İKİ GENCİMİZ ULUSLARARASI BİLİM OLİMPİYATLARI’NDA BAŞARILARINI SERGİLEDİ

20
0

İskeçeli gençler, Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda önemli başarılara imza attı. İskeçe’ li Emre Homko ve Emre Rasim olimpiyatlarda yer alarak, projeleriyle göz doldurdu.

İstanbul Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği “Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları” final gecesi ve ödül töreni Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Sunuculuğunu Ersin DÜZEN’in yaptığı programa Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz uzaya çıkan ilk Suriyeli Muhammed Ahmed Faris ve çok sayıda davetli katıldı. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarının tanıtım videosu ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.

İcat oluşturan liseli gençlerin katıldığı olimpiyatlarda, Araştırma, Teknoloji ve Enerji Verimliliği adı altındaki 3 kategoride, 12 ülkeden 484 proje yarıştı. Umut vaat eden projeler, akademisyenler tarafından değerlendirildi ve ilk 100’e kalan projeler Maltepe Üniversitesi Kampüsü’nde sergilendi. Yunanistan, Japonya, Mısır, Sudan ve Çin başta olmak üzere 12 ülke ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen liseli genç mucitler bir hayli iddialı hazırlandıkları bilim olimpiyatları yarışması çerçevesinde finalde hem ödüllerini alırken hem de ödül töreni sonrasında ünlü sanatçı Mustafa Ceceli konseri ile keyifli saatler geçirdi.

Yunanistan (Batı Trakya) İskeçe’den 2 finalistin yer aldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda, İTB Eğitim Koordinatörü Cemali TAHİR’in danışmanlığında katılan öğrenciler, Enerji Verimliliği alanında “Yelkenden Biraz Fazlası” projesiyle yarışan Emre RASİM yarışmada ilk 50’de yer alırken, Teknoloji alanında ise “Düşünce Ve Kas Aktivitesi İle Çalışan Robotik El” projesiyle yarışan Emre Homko 3. oldu.

İskeçe Türk Birliği olarak, öğrencilerimizi ve danışman öğretmenimizi başarılarından ötürü kutlar, baş arılarının devamını dileriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz