Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK VE ATİNA’DA CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU COŞKUSU

SELANİK VE ATİNA’DA CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU COŞKUSU

26
0

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. yıldönümü, Yunanistan’ın Selanik (Thessaloniki) ve Başkent Atina’da (Athina) resepsiyonla kutlandı.

Selanik’te en görkemli otellerinden biri olan The Med Otel’inde verilen resepsiyonla kutlandı. Davetlileri Başkonsolos Tuğrul Biltekin ve eşi Riina Biltekin, Ticaret Ataşesi Kemal Sinan Tüzün ve eşi kapıda karşılayarak hoşgeldiniz dediler.

Resepsiyona yaklaşık bin davetli katıldı. Başta Kilise temsilcileri olmak üzere, Kuzey Yunanistan’ın değişik şehirlerinden Belediye Başkanları ve çok sayıda Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katıldı. 

Türkiye’den resepsiyona Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ünlü sinema sanatçısı Selçuk Yöntem, Edirne Ticaret Odası Başkanı Zıpkınkurt ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

İlk defa Yanya (İoannina) Belediye’si tam kadro katıldı ve Belediye Başkanı TEK RUMELİ Televizyonu Yunanistan Temsilcisi İlhan Tahsin’i Yanya’da bulunan çok sayıda Osmanlı Türk Tarihi Eserlerinin tanıtılması için Yanya’ya davet etti.

Bu yılki resepsiyona Batı Trakya’dan ticaretle uğraşan işadamları, Selanik’te öğrenim gören Batı Trakya’lı Azınlık öğrencileri, Genç Akademisyen Topluluğu (GAT) Yönetim Kurulu Üyeleri, Selanik’te yaşayan soydaşlar, Gökçeadalılar Derneği yöneticileri ve üyeleri’nin yanısıra büyük bir kalabalık katıldı.

Resepsiyonda Türk Hava Yolları Selanik Şubesi tarafından çekiliş yapıldı ve iki şanslı Antalya bileti kazandı. Gümülcine’de üretilen MAX Ayran şirketinin ortaklarının da hazır bulunduğu salonda şirket tarafından açılan standta bedava dağıtılan ayranlar ise büyük beğeni topladı.

T.C Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x28ybc5_29-ekim-selanik-resepsiyon-the-med-otel-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x28yfqn_29-ekim-selanik-resepsiyon-med-otel-video-2_news 

 

 

 

Atina’da Cumhuriyet Bayram’ı resepsiyonu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. yıldönümü, Yunanistan’ın başkenti Atina merkezindeki Büyük Britanya Otel’inde verilen resepsiyonla kutlandı. Yunan hükümetini Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Kurkulas’ın temsil ettiği resepsiyona, Atina’daki yabancı ülke temsilcileri ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve eşi Zeynep Uras’ın ev sahipliğinde dün akşam gerçekleşen resepsiyonda davetliler Uras’a tebriklerini sundu.

Geceye Yunanistan eski Dışişleri Bakanı ve Yeni Demokrasi Milletvekili Dora Bakoyanni, siyasi parti temsilcileri, diplomatlar, yabancı askeri ataşeler, politikacılar, milletvekilleri, işadamları, sanat ve kültür dünyasından isimler, akademisyenler, UNESCO İyi Niyet Elçisi Marianna Vardinoyannis , İstanbul Rumları, Yunan ve ve Türk konukların yanı sıra Türk Filmleri Haftası çerçevesinde Atina’da bulunan Türkan Şoray da katıldı.

 

Türk Filmleri Haftası çerçevesinde Atina’da bulunan Türkan Şoray da katıldı.

 

Atina Büyükelçisi Kerim Uras, resepsiyona ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Türkiye’de meydana gelen maden faciası sebebiyle acımız var. Aklımız madencilerimizde. Ancak devlet işleri gereği törenimizi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Önceki yıllara göre bu yıl gerçekleşen Cumhuriyet  Bayramı resepsiyonuna Yunan hükümetinden üst düzey katılım gerçekleşmemesi dikkat çekti. Bunun da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’deki (MEB) hidrokarbon aramaları, Türkiye’nin bölgeye araştırma gemisi göndermesi ve askıya alınan müzakereler sebebiyle tırmanan gerginliğin neden olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz