Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PAVLOPULOS: “BU ZİRVE YAŞANAN SORUNLARIN YUMUŞATILMASINDA KATKIDA BULUNACAK”

PAVLOPULOS: “BU ZİRVE YAŞANAN SORUNLARIN YUMUŞATILMASINDA KATKIDA BULUNACAK”

23
0

KEİ 25. Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi’nde konuşan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, “Bu zirve yaşanan sorunların yumuşatılmasında katkıda bulunacak.” dedi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen, Anadolu Ajansı’nın ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu KEİ 25. Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi’nde konuşan Pavlopulos, Türk halkının istikrarını, refahını ve her alanda kalkınmasını sürdürmesi temennilerini iletti.

KEİ’nin temel ilkelerinin hayata geçirilmesinin önemini vurgulayan Pavlopulos, Karadeniz bölgesinin dünya ekonomisine uyumunun ve başarıyla katılımının, aynı zamanda bölgede barış ve istikrarın sağlanması gerektiğini, aksi durumda ilk hedefe ulaşılamayacağını dile getirdi.

BM ANTLAŞMASI VE AGİT İLKELERİYLE UYUMLU OLARAK GELİŞECEK

Pavlopulos, demokrasi, temel insan haklarının korunması, herkese yönelik refah, özgür ekonomi, sosyal adalet, sosyal güvenlik değerlerine dayanan KEİ’nin, BM Antlaşması ve AGİT ilkeleriyle uyumlu olarak gelişeceğini kaydetti.

KEİ’nin temel hedeflerini hayata geçirerek üye ülkelerin kalkınma, refah ve güvenliğini sağlayacağını belirten Pavlopulos, böylece dünya ekonomisi, barış ve güvenliğe de katkıda bulunmuş olacağını söyledi.

BÖLGEMİZ, EKONOMİK OLARAK TEKRAR MERKEZİ BİR KAVŞAK KONUMUNDA

Yunanistan’ın KEİ’nin hedeflerine ulaşabilmesi, verimli ve sonuç verici faaliyetlerde bulunabilmesi için kurumsal ve siyasi reformları desteklediğini kaydeden Pavlopulos, KEİ’nin AB ile her alanda yakın iş birliği geliştirmesinin son derece olumlu olduğuna inandıklarını aktardı.

Pavlopulos, “Bölgemiz sürekli gelişen küresel ekonomik ilişkiler ve Avrupa ile Asya ekonomik işbirliği ağı bağlamında tekrar merkezi bir kavşak konumuna geçmektedir.” dedi.

Pavlopulos, “Şu hususu vurgulamak isterim ki, Yunanistan, KEİ’nin güçlendirilmesinin, Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan sorunların da yumuşatılmasına katkıda bulunabileceğine kesinlikle inanmaktadır.” diyerek, KEİ çerçevesinde ortak hedef ve çıkarların hayata geçirilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Türkiye’ye kuruluşundan bu yana KEİ’ye sağladığı cömert yardım ve destek için minnettarlık duyduklarını ifade etti.

“OLYMPIAKOS’UN ŞAMPİYON OLMASINI BEKLİYORDUK”

Zirveye katılan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki sohbetin konusu Fenerbahçe-Olimpiakos Euroleague finaliydi. Olimpiakos’un şampiyon olmasını beklediğini söyleyen Yunanistan Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Fenerbahçe çok iyiydi” karşılığını verdi. Yunan Cumhurbaşkanı tercümanı aracılığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı final maçına beklediklerini söyleyince Erdoğan da yine tercümanı aracılığıyla Ankara’daki AK Parti kongresine katıldığı için maça gelemediğini söyledi.

“DEĞERLİ YUNAN DOSTUM ÜZÜLMESİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç’in konuşmasının ardından sözü Fenerbahçe’nin şampiyonluğuna getirerek, Fenerbahçe’nin koçunun ve iki önemli oyuncusunun Sırp olduğunu hatırlatıp Yunanistan Cumhurbaşkanına dönerek, “Değerli dostum o da üzülmesin. Onların da mensubu olan Kostas Sloukas… O da Yunanistanlı, o da Fenerbahçeli. Güzel bir dayanışma ile Fenerbahçe Avrupa şampiyonu oldu. Bundan dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Gururluyuz. Fair play anlayışı içinde bunların gerçekleşmiş olması bizi ayrıca mutlu etmiştir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz