Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ, İLHAN TAHSİN, SİBEL MUSTAFAOĞLU, KORAY HASAN DR. HALİT EREN’İ...

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ, İLHAN TAHSİN, SİBEL MUSTAFAOĞLU, KORAY HASAN DR. HALİT EREN’İ ZİYARET ETTİLER

18
0

İstanbul’da, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından düzenlenen “Serap Bostancı Tuluk Tezhip Sergisi” Yıldız Sarayı, Çit Kasrı’ndaki sergi salonunda sergileniyor.

Kutlu Doğumun 1441. yılı münasebetiyle düzenlenen Tezhip Sergisi’ni, Batı Trakya’dan çeşitli temaslarda bulunma üzere İstanbul’a giden Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Birlik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve DEP Partisi Basın Danışmanı İlhan Tahsin, Gümülcine Belediyesi “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, Meclis Üyesi ve aynı zamanda Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Başkanı Koray Hasan, önce İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Batı Trakya’lı hemşehrimiz Dr. Halit Eren’i ziyaret ederek ardından sergiyi gezdiler.

 

SERAP BOSTANCI TULUK TEZHİP SERGİSİ

 

1980 yılından beri faaliyet gösteren IRCICA kuruluşundan itibaren geleneksel sanatları ve bu sanatlara gönül vermiş sanatkarları teşvik etme gayreti içinde olmuştur. Nisan ayında Kutlu Doğumun 1441. yılı münasebetiyle düzenlenen Serap Bostancı Tuluk Tezhip Sergisi vesilesiyle bir güzel, bir güzellikle hatırlanacak; bir güle sunulmuş güller ve onun güzel vasıflarını metheden hilye-i şerifler sanatseverlerin beğenisine sunulmaktadır.

Tezhip sanatına uzun yıllar emek veren ve birçok talebe yetiştirmiş olan Serap Bostancı Tuluk’a ait eserlerin yer aldığı sergide Peygamber Efendimizin özelliklerini anlatan hilye-i şerifler ve gül ağırlıklı kompozisyonlar bulunuyor.

İslâm kültür ve medeniyeti alanındaki akademik faaliyetlerinin yanında sanat faaliyetleriyle de tüm dünyada bir bilgi ve başvuru kaynağı olarak bilinen IRCICA 1980’den bugüne kadar 239 farklı sergi düzenledi. Bu sergilerden 169’u IRCICA’nın Yıldız Sarayı, Çit Kasrı’ndaki sergi salonunda düzenlenirken 65’i İslam İşbirliği Teşkilâtı üyesi ülkelerden Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Endonezya, Fas, Gine, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Mısır, Pakistan, Senegal, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye, Umman, Ürdün ve Yemen’de, 5 tanesi ise Almanya, ABD, Fransa, İngiltere ve Japonya’da düzenlendi.

Eserleri sergilenen tezhip sanatçısı Serap Bostancı Tuluk, İstanbul’da doğdu. 1988’de Topkapı Sarayı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu’ndan tezhip, 1999’da rika yazı sertifikası aldı. 1996’da Semih İrteş’ten tezhip, Hüseyin Kutlu’dan sülüs, 1998’de Melek Antel’den çiçek ve minyatür icazeti aldı. Birlik Vakfı, Uygulamalı Türk-İslam Sanatları Kütüphanesi, Destegül Güzel Sanatlar Mektebi, Cafer Paşa Kültür Merkezi, Yıldız Sarayı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu, Topkapı Sarayı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu gibi kurum ve kuruluşlarda tezhip dersleri verdi. Hâlen İSMEK Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi’nde görev yapmaktadır.

 

İSLÂM TARİH, SANAT VE KÜLTÜR ARAŞTIRMA MERKEZİ (IRCICA)

 

İslâm İşbirliği Teşkilâtı’na bağlı İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) 57 üye ülkesi bulunan hükümetler arası bir kuruluştur. Merkez kurulduğu 1980 yılından beri Müslüman milletlerin tarihi; bilim tarihi, arkeoloji, mimarlık ve şehirleşme, güzel sanatlar, el sanatları, kültür mirasının korunması ve kültürel kalkınma konuları dahil olmak üzere İslâm kültür ve medeniyetiyle ilgili her alanda araştırma, yayın, belge ve bilgi yönetimi çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca “İslâm” imajının ve Müslüman toplumların kültürlerinin dünya kamuoyunda doğru bir biçimde yansıtılıp tanıtılması ve İİT Üye Devletleriyle diğer ülkeler arasında kültürel işbirliği yoluyla yakınlıkların güçlendirilmesi amacıyla uluslararası projeler yönetmekte, böylelikle Müslüman toplumların kendi aralarında ve Doğu ile Batıdaki diğer toplumlar arasında uyumlu ilişkiler kurulmasına katkı sağlamaktadır. IRCICA, çalışmalarını yayın, kongre, sergi, mimarlık ve sanat yarışmaları yoluyla ve kütüphane ve arşiv hizmetleriyle gerçekleştirmektedir.

 

IRCICA GENEL DİREKTÖRÜ DR. HALİT EREN’İN SERAP BOSTANCI TULUK TEZHİP SERGİSİ AÇIŞ KONUŞMASI

 

Sayın Kaymakamlar, Sayın Müsteşar,

Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler,

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından düzenlenen Serap Bostancı Tuluk Tezhip Sergisine hoş geldiniz. Kutlu Doğumun 1441. yılı münasebetiyle düzenlediğimiz bu sergi ile bir güzeli bir güzellikle hatırlayacak; bir güle sunulmuş gülleri ve onun güzel vasıflarını metheden hilye-i şerifleri siz sanatseverlerin beğenisine sunacağız.

Tezhip sanatına uzun yıllar emek veren ve birçok talebe yetiştiren Serap Bostancı Tuluk, Topkapı Sarayı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu’ndan tezhip ve rika yazı sertifikası aldı. Ayrıca Semih İrteş’ten tezhip, Hüseyin Kutlu’dan sülüs, Melek Antel’den çiçek ve minyatür icazeti aldı. Bu icazetnameleri de sergide görebileceksiniz.

İslâm İşbirliği Teşkilâtı’na bağlı olarak 1980 yılından beri faaliyet gösteren IRCICA her zaman geleneksel sanatlarımızı ve bu sanatlara gönül vermiş sanatkarları teşvik etme gayreti içinde olmuştur. Merkezimiz, kuruluşundan bu yana İslâm kültür ve medeniyetiyle ilgili her alanda araştırma, yayın, belge ve bilgi yönetimi çalışmaları yürütmektedir. Bugün 239uncusunu açtığımız sergilerden 169’u burada, Çit Kasrı’ndaki sergi salonumuzda, diğerleri ise dünyanın çeşitli yerlerinde açılmıştı.

Serginin hayırlara vesile olmasını diler, ilginiz için sizlere teşekkür ederim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz