Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ EŞEKÇİLİ KÖYÜ’NDE HALKA SESLENDİ

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ EŞEKÇİLİ KÖYÜ’NDE HALKA SESLENDİ

17
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve ekibi 22 Şubat Cuma günü, Cuma namazını Eşekçili Köyü’nde kılarak, Cuma namazını müteakip Genel Başkan köy halkına seslendi. Konuyla iligli olarak DEB Partisi tarafından yazılı bir açıklama yapılarak şu ifadelere yer verildi:

Genel Başkan öncelikle DEB Partisi’nin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. DEB Partisi’nin, bugüne kadar Batı Trakya Türk Azınlığı’na yapılan tüm haksızlıkları önce Yunanistan kamuoyuna, sonra da dünya kamuoyuna anlatma gibi misyonu olduğunu ve bu misyonu yerine getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Bugüne kadar Azınlığı seçimden seçime hatırlayan büyük partilerin seçim arifesinde bizlere Türk’sünüz dediklerini, seçim sonrası unuttuklarını, mevcut Azınlık haklarını elimizden almak için türlü türlü oyunlara baş vurduklarını anlattı. 1923’ten bugüne geçen süre içinde Lozan’da elde edilen tüm haklarımızın elimizden alındığını, eğitim ve inanç özgürlüğümüze fikrimiz dahi alınmadan çıkarılan antidemokratik yasalarla son verildiğini ifade etti.

Son çıkarılan “240 İmam Yasası” ile ibadet ve inanç özgürlüğümüzün nasıl sonlandırılmak istendiğini, Türkçe-Yunanca eğitim verecek anaokullarımızı açmamıza nasıl izin verilmediğini, bununla nasıl asimilasyonu hedeflediklerini anlattı. Uluslararası bir antlaşmaya dayanarak yaşadıkları bu topraklarda hep ülkelerine sadık birer vatandaş olduklarını, fakat bu uysallığın bedelini çok ağır ödediklerini belirtti. Azınlık okullarındaki eğitim kalitesini düşürerek zaman içinde Azınlık çocuklarının devlet okullarına geçişini nasıl sağladıklarını, kitap ve donanımlı öğretmen taleplerinin nasıl duymazdan gelindiğini, şimdi de aynı oyunun imamlar ve camilerimiz üzerinde oynandığını, bu oyunu ancak Batı Trakya Türk Azınlığı’nın birlik beraberlik içinde dik durarak bozabileceğini ifade etti. Zamanın, DEB Partisi’nin çatısı altında birleşme zamanı olduğunu, üye olarak DEB Partisi’ne verecekleri güçle geçmişte olduğu gibi sağlam bir mücadele verilebileceğini söyledi.

Kendisini sabırla dinleyen herkese ve kendisine gösterilen yoğun ilgiye teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

DEB Partisi Genel Başkanı’na DEB Partisi Yönetim Kurulu Üyesi ve GTGB Başkanı Koray Hasan, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hasan İpdereli ile Ergin Pehlivan, DEB Partisi Özel Kalem Müdürü ve Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet eşlik ettiler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz