Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MURATLI KÖYÜNDE İFTAR SOFRASI BEREKETİ YAŞANDI

MURATLI KÖYÜNDE İFTAR SOFRASI BEREKETİ YAŞANDI

27
0

Rodop iline bağlı Muratlı köyünde iftar sofrası bereketi yaşandı.

Ramazan ayı boyunca Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın yaşadığı köylerde iftar programları gerçekleştirildi. Gelenek ve göreneklerini yaşatarak yeni nesillere örnek olmak isteyen Batı Trakya Türkleri ramazan ayı boyunca köylerde düzenlenen iftar sofraları etrafında birleşti, orucunu birlikte açtı, kardeşlik ve komşuluk ilişkilerini güçlendirdi.

Böyle bereketli ve birlik beraberlik dayanışma içinde bir iftar sofrası da Muratlı köyünde kuruldu. Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü ve Balkanlar’a Vefa Derneği’nin katkılarıyla Muratlı köyünde elbirliğiyle kurulan iftar sofrasına Başkonsolos Ali Rıza Akıncı başta olmak üzere, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Şapçı-Maronya Belediye Başkanı Yannis Stavridis, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Meclis üyesi Mustafa Katrancı, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet’in yanı sıra yaklaşık 800 kişi katıldı.

İftar sofrasına Türkiye’den KONSİAD Başkanı Kemal Çelik, Balkanlar’a Vefa Derneği Başkanı Şaban Hocaoğlu, İşadamı Turgay Gezer de katılarak soydaşlarıyla birlikte oruç açtılar.  

İftar sonrası birer selamlama konuşması yapan Müftü İbrahim Şerif, “bu bir manada gelenek haline geldiği zaman, gelecek nesillere bırakacağımız en güzel dini hediyelerden birisi olacaktır. Gençlerin, çocukların hatıralarında, Ramazan’da böyle bir gelenek vardı, biz de bunu devam ettirelim, diyeceklerdir. Muratlı köyünü tebrik ediyorum. Sesli düşünüyorum. Acaba gelecek yıl burada 4-5 köy ortak olarak iftar yapamaz mıyız? Muratlı, Salmanlı, Yardımlı ve Karakurcalı köylüleri hepimiz bir araya toplansak, hısım akrabalar hep birlikte iftar yapsak ve bunu köylerde dönüşümlü olarak yapsak, olur mu? Bunu bir yıl boyunca düşünelim. Eğer olursa hep birlikte bunu yapalım, eğer olmuyorsa Muratlı’da bunu devam ettirelim” dedi.

“Bu ramazan çok güzel yeniliklerle geçiyor.”

Başkonsolos Ali Rıza Akıncı da yaptığı selamlama konuşmasında şunları dile getirdi: 

“Bu ramazan çok güzel yeniliklerle geçiyor. Geçtiğimiz günlerde Yassıköy’de ilk defa bir iftar düzenlendi, binin üzerinde soydaşımız katıldı, orada hizmet gören 100-110 genci çalışırken görmek bizlere büyük bir keyif verdi. Cesaretle bu işe giriştiniz. İnsanları bir araya getirdiniz, helal kazancınızı bizimle paylaştınız. Bu sofraya oturmak bizim için bir şereftir. Biz, buraya yemek yemek için gelmedik. Bizi bir araya getiren asıl unsur kardeşliğimizdir. Aynı tastan çorba içmek, bir birimizin gözünün içine bakmak, hatır sormak, uzun zaman göremediğiniz insanlarla bir araya gelmek, asıl amaç budur.

Bu gelenekleri devam ettirmek zorundayız. Bakınız dün Kurcalı’da adeta bir destan yazıldı. Sayın Başbakanımızın ziyareti dolayısıyla onu görmeye gelen 7-8 bin soydaşımız ki sizlerden mutlaka orada bulunan vardı, orada müthiş bir heyecan dalgası oluşturdu. Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın da Batı Trakya’ya gelme iradesi olduğunu, bu Sonbahar’da gerçekleşebileceği müjdesini de verdi. Ümit ediyorum ki bunu da görme imkanı buluruz.

Değerli Kardeşlerim; Muratlı, Demirbeyli, Yahyabeyli ki bu isimler 600-700 yıl öncesinde gözünü kırpmadan buralara bu mukaddesatı getiren akıncı beylerinin, alperenlerin isimleri. Şimdi dizilerde izlediğimiz, romanlarda okuduğumuz insanlar. Biz, 21. Yüzyılda devraldığımız bu inancı, bu kimliği yaşatmak zorundayız. Türk Milleti iki bin yıllık tarihinde, bilhassa da İslâmiyet’le şereflendiği son bin yılında, gittiği her yere barış götürdü, merhamet, nizam, düzen götürdü, mazlumların sığınağı oldu. Türk Milleti 21. Yüzyılda da böyle olmaya devam ediyor. 4 milyon Suriyeli’ye kucak açtık, zor bir iş. Bazıları ne gerek vardı, diyebilir. Komşunuzda yangın çıkmış, onlara sırtımızı mı çevirecektik? Türk Milleti kendine yakışanı yapmıştır. Bazı ülkeler sadece yüz kişi istiyor. Aradaki farkı görmek lazım.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz