Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ ŞERİF “VAKIFLARIN FIKHÎ KONUMU SEMPOZYUMU”NA KATILDI

MÜFTÜ ŞERİF “VAKIFLARIN FIKHÎ KONUMU SEMPOZYUMU”NA KATILDI

11
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, “VAKIFLARIN FIKHÎ KONUMU SEMPOZYUMU” toplantısına katıldı.

27-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bu yıl yedincisi düzenlenen “VAKIFLARIN FIKHÎ KONUMU SEMPOZYUMU” toplantısına Batı Trakya Azınlığı’nı temsilen Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif katıldı.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzet Begoviç’in riyasetinde, Bosna Hersek İslâm Meşihatı, Kuveyt Devleti Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İslâm Kalkınma Bankası (Cidde-Suudi Arabistan)’na bağlı İslâm Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün katkılarıyla gerçekleşen toplantıda, İslâm Âlemi’nin, gerek vakıfların fıkhî konumu, gerekse vakıfların ekonomik kalkınma-gelişme ve idarî konularında sahasında uzman akademisyenlerden ve müdahil konuşmacılardan oluşan katılımcılar, vakfın finansal değerlendirilmesi, üretim araçlarının vakfı ve bağış gelirlerinin temellendirilmesi konularında sunumlar yaptılar.

Balkanlar’da Vakıfların Durumu ve İyileştirilmesi konulu özel oturumda Müftümüz İbrahim Şerif ve diğer Balkan Ülkeleri Vakıf Temsilcileri birer konuşma yaparken, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İBRAHİMGİL “Balkanlarda Vakıflar” başlığı altında Balkanlar’da Osmanlı Vakıfları konusunda yaptığı çalışmayı katılımcılara slayt gösterisiyle anlattı.

Konferans çerçevesinde, misafirler Saraybosna’da gezdirilerek şehrin tarihi dokusu hakkında bilgilendirildiler.

Müftü Şerif, “Yakın tarihin savaş yıkımlarını yaşatarak hissettirdikleri için Bosna Hersekli Yöneticilere teşekkür ederiz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz