Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ METE: “BANA, BENİ ÖLDÜRECEKLERİNİ VE EVLATLARIMA ZARAR VERECEKLERİ MESAJI GÖNDERDİLER”

MÜFTÜ METE: “BANA, BENİ ÖLDÜRECEKLERİNİ VE EVLATLARIMA ZARAR VERECEKLERİ MESAJI GÖNDERDİLER”

13
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete yazılı bir açıklama yayınladı ve kendisinin tehdit edildiğini belirtti.

Müftü Mete yazılı açıklamasında, “Batı Trakya Müslüman Türküne hizmet eden imamlarımız ve azınlığın seçtiği müftüler tehdit altındadır. Bunu kamuoyuyla paylaşmakta yarar vardır. Bana ve aileme birşey olması halinde de Yunan devletinin sorumlu olacağını vurgulamak isterim” ifadelerine yer veriyor.

A Ç I K L A M A

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, her zaman vurguladığımız gibi teröre, insan hakları ihlallerine hiçbir zaman yakınlık duymamış aksine nefretle kınamış ve kınamaya devam edecektir.

Dünyanın sıkıntılar içinde olduğu ve Yunanistan’ın ekonomik krizde olması sebebiyle bölgemizde de bazı sıkıntılar zuhur etmektedir. Karanlık güçler Batı Trakya’da yaşayan azınlık ve çoğunluğunun huzurunu bozmaya çalışmaktadır. Ancak şu bilinmelidir ki bu kargaşalar herkesi etkilemektedir.

28 Ocak 2016 Perşembe akşamı aile dostumuz ve imam olan bir akrabam evime ziyaretime gelmiştir. Ziyaret esnasında yola bir iş için inmiş ve yüzleri maskeli, eldivenli, bu işi iyi bilen, eğitimli kişiler tarafından bir minibüse yakapaşa alınarak, yüzü ve ağzı kapanmış ve çeşitli hakaretlere maruz kalmıştır. Hareket halindeki araba içerisinde şahsıma yönelik hakaretlerden sonra dikkatli olmamı, yaptıklarımdan haberdar olduklarını, beni öldüreceklerini ve evlatlarıma zarar verecekleri şeklinde bir mesaj göndererek imam kardeşimiz darp edilmeden yola bırakılmıştır.

Polise yapılan şikayet neticesinde kameralar kontrol edilmiş ve biz Trakya’nın Bekçileriyiz diyen kişilerin arandığı dile getirilmiştir.

Emniyet müdürü ve Emniyet çalışanlarına teşekkür ederken faillerin yakalanmasını Batı Trakya’da yaşayanlar adına beklediğimizi dile getirmek isterim.

Beş sene önce yakınımda çalışan bir imam tartaklanmış, bu sefer yine yakınımda çalışan bir imam tehdit, hakaretlerle korkutulmuş, bana mesajlar gönderilmiştir. Bu güne kadar açıklamadığımı açıklamakta yarar vardır. Müftülük seçiminden itibaren mektuplarla, yolda sözlü şekilde uyarılar, tehditler aldım, aldırış etmedim. Şimdi de etmiyorum. Korkacak hiçbir çalışmanın içinde olmadım, olmayacağım. Bilmeyenlere şunu da ifade edeyim. Benim ailem Yunanistan için şehit vermiş ailedir. Yunanistan’ı koruyanlar içinde biz kendimizi ispat ettik. Hemde maskeyle, eldivenlerle, plakasız minibüslerle değil, mertçe kanımızı feda ederek gösterdik. Gerektiğinde vatan müdafaası için bundan sonra da feda etmeye de hazırız. Bu uğurda azınlığımızdan birçok şehit verilmiştir. Bu gerçekler ortada iken karanlık işlerle bizleri, Azınlığı ilişkilendirmek çok acımasızca bir iftiradır.

Batı Trakya Müslüman Türküne hizmet eden imamlarımız ve azınlığın seçtiği müftüler tehdit altındadır. Bunu kamuoyuyla paylaşmakta yarar vardır. Bana ve aileme birşey olması halinde de Yunan devletinin sorumlu olacağını vurgulamak isterim.

Hiçbir azınlık mensubumuzun ve hocalarımızın tahriklere kapılmamasını ve vazifesinden feragat etmemelerini tavsiye ediyorum. Allah doğrularla beraberdir.

Ahmet METE

İskeçe Müftüsü

 

“Korkulacak hiçbir çalışmanın içinde olmadım”

Mete, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada da kısa bir süre önce kimliği belirlenemeyen, yüzleri maskeli kişilerin müftülük görevlisi bir imamı kaçırdıklarını ve kendisine ölüm tehditlerinde bulunulduğunu söyledi.

İskeçe’de, 28 Ocak’ta yakın çalışma arkadaşlarından birinin gece saatlerde alışveriş için sokağa çıktığı sırada yüzleri maskeli kişiler tarafından zorla bir minibüse bindirilerek kaçırıldığını dile getiren Mete, şunları kaydetti:

“Yüzleri maskeli, elleri eldivenli ve bu konuda eğitimli olduğu anlaşılan bu kişiler, ağzını kapatarak yaka paça bir minibüse aldıkları arkadaşımıza, sözlü hakaretlerde bulunduktan sonra beni öldüreceklerini ve evlatlarıma zarar vereceklerini söylemişler. Arkadaşımızın anlattığına göre, kendilerinin ‘Trakya’nın Bekçileri’ olduğu şeklinde bir şeyler söyleyen saldırganlar, benim faaliyetlerimi takip ettiklerini belirterek, şahsıma karşı ağza alınmayacak hakaretlerde bulunmuşlar.”

Mete, toplum içerisinde infial yaşanmaması için bu konuda daha önce açıklama yapmaktan kaçındığını ancak olayın yerel Yunan basınında yer alması üzerine yazılı açıklama yaptığını anlattı.

“Korkulacak hiçbir çalışmanın içinde olmadım”

Olayla ilgili polisin bilgilendirildiğini ve savcılık nezdinde şikayette bulunmak için adliye çalışanlarının grevinin sona ermesini beklediğini ifade eden Mete, daha önce de tehditler aldığını ancak yasa dışı hiçbir faaliyette bulunmadığı için bu tehditlerden korkmadığını vurguladı.

Mete, kendisinin, Yunanistan’a bağlılığını kanıtlamış bir aileden geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Korkulacak hiçbir çalışmanın içinde olmadım, olmayacağım. Bilmeyenler için söylüyorum, ben, vatanı için, Yunanistan için şehit vermiş bir aileden geliyorum. Yunanistan’ı koruyanlar arasında biz kendimizi ispat ettik. Hem de maskeyle, eldivenlerle, plakasız minibüslerle değil, mertçe ve kanımızı feda ederek bunu gösterdik. Gerekirse bundan sonra da feda etmeye hazırız. Bu gerçekler ortada iken karanlık işlerle bizleri, azınlığı ilişkilendirmek çok acımasızca bir iftiradır. Tüm Batı Trakya’da yaşayanlar adına faillerin bir an önce kimliklerinin belirlenmesini ve adalete teslim edilmesini bekliyoruz.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz