Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ ZEYBEK PARLAMENTO’DA KONUŞTU

MİLLETVEKİLİ ZEYBEK PARLAMENTO’DA KONUŞTU

17
0

SYRİZA Partisi iskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek Parlamento’da konuştu. Eczacıların sorunlarıyla ilgili olarak söz alan Milletvekili Zeybek, “reçetesiz ilaçlar yanlış kullanıldığında çok ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bundan dolayı da bu ilaçlar hastalara uzman eczacılar tarafından verilmelidir. Bu yasa tasarası ile de hükümet reçetesiz ilaçlara ticari açıdan bakıyor ve halkın sağlığını hiçe sayıyor” sözlerine yer verdi.

Milletvekili Zeybek Parlamento kürsüsünden konuşmasına şöyle devam etti:

Sayın Milletvekilleri,

Yeni yasa tasarısının düzenlemelerinden ilaç ve eczanelerle  ilgili ortaya çıkan sorunlar üzerinde durmak istiyorum.

İlk sorun eczanelerin dağılımını düzenleyen mesafe kriterlerinin kaldırılması. Bu kriterlerin kaldırılması ve hastanelerle olan mesafe oranın azaltılması ile eczanelerin hastaneler etrafında ve büyük şehirlerde yoğunlaşmasına sebep olacaktır. Böylelikle köyler ve küçük şehirler sorun yaşayacaklardır. Bu uluslararası belgeler ile de teyit edilmektedir. Mesafe  kriterlerini uyguluyan ülkelerde eczane dağılımı bu kriterleri uygulamayan ülkelerden daha orantılı olduğu görülmektedir.

Ayrıca, eczanelerin çalışma saatlerinin uzatılacağından ve her eczacı istediği saat açıp istediği saat kapatabileceğinden, Valiliklerin, Belediyelerin ve Eczacılar Odasının nöbetçi olan eczaneleri kontrol etmesi zorlaştıracaktır.

Her eczacının 3 yardımcı alma olanağı var fakat bu yasa tasarısıyla bu kaldırılıyor ve yardımcı sayısı artırılıyor. Bundan dolayı hastalar uzman eczacı tarafından değil yardımcıları tarafından hizmet görecektir. Örneğin, İsveçte eczanelerin çalışma saatlerinin serbest bırakılmasından ve yardımcı sayısının artırılmasından  sonra hastların memnuniyetsizliği öne çıkmaktadır. Fakat İspanyada bu sektöre bilimsel açıdan önem verildiğinden bilinçsiz ilaç kullanımı azalmıştır.

Burada vurgulamak istediğim başka bir olay da reçetesiz ilaçlardır. Reçetesiz ilaçlar yanlış kullanıldığında çok ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bundan dolayı da bu ilaçlar hastalara uzman eczacılar tarafından verilmelidir. Bu yasa tasarası ile de hükümet reçetesiz ilaçlara ticari açıdan bakıyor ve halkın sağlığını hiçe sayıyor.

Hükümetin bu düşüncesi ilaç depoları ve eczaneler için öngürelen  alanın kaldırılması ve ilaçların supermarket ve dispanserlerle  aynı çatı altında  satılmasıyla  da öne çıkmaktadır. Aynı zamanda ecza depolarının eczanelere ilaç dağıtımı  için olan ilaç stokları azaltırılmaktadır ve eczaneler büyük sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Bundan böyle  ilaçlar vatandaşların sağlığını korumak  için değil kar  amaçlı ticari mal olarak satılacaktır. Hastalar, hasta olarak değil, zincir ilaç firmalarının, supermarketlerin ve zincir eczanelerin tüketicisi olarak muamele görecektir.

Ayrıca ecza depolarının ve eczanelerin ilaçlardan elde ettikleri kar oranının kaldırılmasıyla ve EOF un reçetesiz ilaçların fiyatlarını kontrol etmesinin engellenmesiyle ilaç fiyatları serbest bırakılmaktadır. Aynı zamanda, 2017den sonra ilaç fiyatları zamlanacaktır. Örneğin İngiltere ve ABD de paraketamol içeren 20 hap 2,5 euroya satılırken Yunanistan’da 0,75 eurodur.

Son olarak da reçetesiz ilaçlara indirim sağlanması hükümetin ilaçları  ticari açıdan gördüğünü ortaya koymaktadır.

Syriza partisinin öncelliklerinden biri de sağlık sistemini korumaktır.

İlaç tedavileri her vatandaşın hakkı olduğu gibi devletin de görevi bütün vatandaşlarına ilaç tedavisini sağlamaktır.

Eczaneler sağlık sisteminin ana unsurlarından olduğundan Devlet tarafından konulan kanunlarla korunmalı ve eczacılar odasının  koruması altında hizmet vermelidirler.

Her hastanın ilaç alabilmesi için eczanelere mesafe ve nüfus kriterleri göz önünde tutularak  izin verilmelidir.

İlaç ihtiyaç olduğundan ilaç sektörü serbest ticaret değildir. Reçetesiz ilaçlar eczacının konrtölü altında sadece eczanelerde satılmalıdır.

Son olarak, Syriza partisi olarak ilaç sektöründe de farklı  bir açılım amaçlıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz