Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KUTRAS: “CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN “KKTC” ZİYARETİ YASA DIŞI”

KUTRAS: “CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN “KKTC” ZİYARETİ YASA DIŞI”

21
0

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstandinos Kutras, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “KKTC”yi ziyaretinin yasa dışı olduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstandinos Kutras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “KKTC”yi ziyaretinin “yasa dışı” olduğunu iddia ederek, burada yaptığı açıklamaların hayal kırıklığına sebep olduğunu savundu. 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kutras’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “KKTC” ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara ilişkin yanıtına yer verildi. Açıklamada Kutras, Erdoğan’ın ziyarette “saldırgan politikadaki ısrarı teyit eden” ve “hayal kırıklığına uğratan” beyanatlarda bulunduğunu iddia etti.

Kutras, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakereleri kolaylaştırmak istemesi halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına uyarak Rum kesiminin “münhasır ekonomik bölgesi ve kıta sahanlığında yasa dışı hareketlere son vermesi gerektiğini” öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk yurt dışı gezisini yaptığı “KKTC”de “Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan’ın da bu görevini yapmasıdır. Eğer bu görevler yerine getirilirse inanıyorum ki çok kısa bir zamanda Kıbrıs sorunu hal yoluna girmiş olur” demişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz