Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KOS ADASINDA GÖÇMEN İSYANI

KOS ADASINDA GÖÇMEN İSYANI

13
0

Kos adasında kalan 7 bin göçmen isyan etti. Suriyeli göçmenler, polis karakolunu basmaya kalkıştı. Polis yangın söndürme cihazları kullanarak göçmenleri dağıttı.

Yaz aylarında özellikle Bodrum’daki Türk tatilcilerin de uğrak noktası olan Yunanistan’ın cennetlerinden İstanköy (Kos) adası, her gün sığınmacı olarak gelen mültecilerle başa çıkamadığı için zor günler yaşıyor.

Adada bugün, kötü yaşam şartları ve kendilerine Atina’ya gitmeleri için gerekli belgelerin verilmemesini protesto eden yaklaşık 7 bin Suriyeli göçmen isyan etti. Suriyeli göçmenler, İstanköy Polis Karakolu’nu basmaya kalkıştı. Polis yangın söndürme cihazları kullanarak, göçmenleri uzaklaştırmaya çalıştı.

GÖÇMENLER STADA GİRMEYİ REDDETTİ

Ada polisi, bir operasyon düzenleyerek turistik beldelerde, parklarda ve yollarda yaşayan Suriyeli göçmenleri toplayarak bir futbol stadyumuna yerleştirmek istedi. 1500’e yakın mülteci burada kayıt altına alınacaktı. Ancak saatlerce süren kayıt işlemleri sırasında göçmenler stada girmeyi reddetti.

YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİYLE MÜDAHALE

Stadın önünde çıkan arbedede az sayıda polis, coplarla ve yangın söndürme tüpleriyle göçmenlere müdahale etti.

Yüzlerce göçmen panik içinde kaçarken müdahale ve aşırı sıcağın da etkisiyle bir kadın bayıldı.

GÖÇMENLER YOLLARI KAPATTI

Polisin kalabalığı kontrol etmekte güçlük çektiği olaylar sırasında göçmenler de bölgedeki yolları kapattı.

BELEDİYE BAŞKANI, ATİNA’DAN ACİL OLARAK PARA İSTEDİ

İstanköy Belediye Başkanı Yorgo Kiriçis, durumun kontrolden çıktığını ve kan dökülebileceğini söyleyerek; Atina’dan acil olarak hem para, hem polis hem de memur takviyesi yapılmasını istedi.

Kiriçis, “Her gün adaya en az 700 göçmen geliyor. Durum kontrolden çıkmak üzere. Kan dökülmesi tehlikesi var. Hükümet sorumluluklarını üstlenmelidir” dedi.

SON BİR HAFTADA BİN 277 KAÇAK YAKALANDI

Öte yandan, Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı (HGG), Ege Denizi’nde son dört gün içerisinde yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapmaya çalışan bin 277 kaçak göçmenin yakalandığını açıkladı.

HGG’den yapılan açıklamada, Kos Adası’nda (İstanköy) 613, Midilli Adası’nda 294, Agathonisi Adası’nda (Eşek Adası) 193, Samos Adası’nda 159 ve Hios Adası’nda (Sakız) 18 kaçak göçmen yakalandığı belirtildi.

Kalimnos’da (Kilimli) Göçmenlerle Ada Halkı Arasında Arbede Çıktı

Kalimnos Adasında, yaşam koşullarını protesto eden göçmenlerle ada halkı arasında gerginlik yaşandı.

Yunanistan’ın Kalimnos Adası’nda (Kilimli), yaşam koşullarını protesto eden göçmenlerle ada halkı arasında gerginlik yaşandığı bildirildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlere göre, Kilimli’de sahil güvenlik bürolarının önünde toplanarak işlemlerin gecikmesini protesto eden yaklaşık 100 kadar göçmen sahil güvenlik güçlerine ait bir araca saldırdı. Göstericilerin sahil güvenlik binasının önündeki Yunan bayrağını indirmek istemesi üzerine ada sakinleri ile göstericiler arasında arbede çıktı.

Haberlerde, sahil güvenlik ekiplerinin tarafları sakinleştirmekte yetersiz kaldığı olaylar sırasında Kilimlili vatandaşların, göçmenleri uzaklaştırmak için iki adet dinamit lokumu attığı ifade edildi. Protestocu göçmenlerin olay yerine sevk edilen çok sayıda polis tarafından uzaklaştırıldığı belirtilirken, olaylar sırasında yaralanan olup olmadığı konusunda ise bilgi verilmedi.

Kilimli Belediye Başkanı Yorgos Kiriçis, Başbakan Aleksis Çipras’a gönderdiği bir mektupta, Ada’da toplanan çok sayıdaki göçmen nedeniyle gerginlik yaşandığını ve kan dökülmesi tehlikesi bulunduğunu belirterek, devletin acilen etkin önlem almasını istedi.Mektubunda Kilimli Adası’ndaki göçmen sayısının 7 bini aştığı belirten Kiriçis, adaya ek polis birlikleri gönderilmesini isteyerek, “Devlete son kez olarak çağrıda bulunuyorum. Kilimli’de 7 bin kaçak göçmen toplandı. Sorunu kontrol etmek artık mümkün değil. Uyarıyorum, kan dökülmesi ve kontrol dışı olaylara sürüklenme tehlikesi var” ifadelerini kullandı.

Ege’de, son dönemde Avrupa’ya yaşanan yoğun göç akımı nedeniyle birçok Yunan adasında yığılma yaşanıyor. Geldikleri adalarda alt yapı eksikliği nedeniyle zor koşullarda yaşam mücadelesi veren göçmenler bir an önce işlemlerini tamamlanarak başka Avrupa ülkelerine gitmek istiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz