Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KAVALA-SAMSUN ARASINDA “İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALANDI

KAVALA-SAMSUN ARASINDA “İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALANDI

20
0

Kavala belediyesi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında “İşbirliği Protokolü” imzalandı. Tören Kavala’da yapıldı. “İşbirliği Protokolü”nü Kavala Belediyesi adına Kavala Belediye Başkanı Kostantinos Simiçis, Samsun Belediyesi adına da Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz imzaladı.

Törene T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Muavin Konsolos Berin Okur, Doğu Makedonya Trakya Bölge Genel Sekreteri Yardımcıları Arhelaos Granas, Kostas Papakosmas, Kavala Belediyesi Meclis Üyeleri hazır bulundu. Törene katılanlar arasında “Kavala Pontuslular Derneği” Başkanı Haralambos Aleksandridis ve geleneksel Karadeniz yöresi kıyafetleri ile folklor grubundan bayanlar katıldı. Yaklaşık 1 yıldan beri Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Kavala Belediyesi arasında adeta mekik dokuyan ve her iki Belediyeyi bu törene hazırlayan Leyla Üstel Çağatay’ın tabii ki katkıları çok büyük. Bunu her iki Belediye başkanı da konuşmalarında dile getirdiler.

 

Törende “İşbirliği Protokolü”nü okuyan ve imzalayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz şunları ifade etti:

 

“İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

 

“Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Kavala Belediyesi arasındaki “İşbirliği Protokolü”müz. T.C. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Yunanistan Cumhuriyeti Kavala Belediyesi iki şehir hemşehrileri arasında dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi bilinciyle, iki şehirde Türk ve Yunan halklarının dostluklarının güçlendirilmesinin önemini, Ticari ve Kültürel alışverişin ve işbirliğinin geliştirilmesi, Samsun ve Kavala şehirlerinin dosthane ilişkilerinin güçlendirilmesi hususlarını karşılıklı olarak kabul ettiler.

İki şehirde aşağıdaki alanlarda işbirliğinin önemli olduğu noktasında birlikte mütabakata vardılar.

1-     İş, Ticaret, Turizm, Bilim ve Teknoloji, Kültür, Eğitim, Spor, Tıbbi Hizmet ve İşgücü alanlarında işbirliği ve alışveriş.

2-     Her iki şehirde dostluk ve iş alanını geliştirmek amacıyla yatırımcılara kolaylık gösterecek Samsun ve Kavala Ticaret Odaları arasındaki işbirliğine katkıda bulunacaktır.

Bu protokol Türkçe ve Yunanca dillerinde eşit olarak ele alınan, iki kopya olarak yazılmıştır. Bu protokol imzalandığı tarihte yürürlüğe girecektir.

26-09-2011

Samsun Belediyesi adına Yusuf Ziya Yılmaz.

Kavala Belediyesi adına Konstantinos Simiçis.

 

HARALAMBOS ALEKSANDRİDİS: “İSTESELERDE İSTEMESELERDE SOYKIRIM TANINACAK. MUHAKKAK TANINACAK!

 

Bu törenle alakalı Birlik gazetesine çok özel ve çarpıcı açıklamalarda bulunan Dernek başkanı Haralambos Aleksandridis, “benim söylemek istediğim, isteselerde istemeselerde “Soykırım” tanınacak. Muhakkak tanınacak. Zaten Erdoğan bu adımları atıyor” dedi. Haralambos Anastasiadis şöyle devam etti:

“Biz “Kavala Pontuslular Derneği” olarak tatmin olduk, çünkü hepimiz onlardanız. Sadece bu değil, bütün Pontuslular barıştan yanayız. Bizler ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. O kutsal bölgelere aynen gittiğimiz gibi gidelim, böyle onlarda gelsin.

Daha çok ilişkiler gerçekleştirelim. Belediye başkanına söyledim, öncelikli görevi orada Samsun’da bulunan Yunan tarihi eserlerini korusun.

Benim söylemek istediğim, isteselerde istemeselerde Soykırım tanınacak. Muhakkak tanınacak. Zaten Erdoğan adımları atıyor. Bu küçük adımları, büyük adımıda atsın. Soykırımının tanınmasını istiyoruz.

Bir özür ve daha fazla bir şey istemiyoruz, bizim atalarımız Pontuslular. 2 bin 3 bin yıllık bir tarih bırakmışlar, orada, unutulmayan vatanlarda atalarımız.” Dedi.

 

KAVALA TİCARET ODASINI ZİYARET

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindeki heyet daha sonra Kavala Ticaret Odası Başkanı Aggelos Çaçulis’i ziyaret etti. Ziyarette iki bölgenin işadamlarının karşılıklı işbirliği konusunda neler yapabilecekleri konusu ele alındı.

Çaçulis yaptığı konuşmasında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindeki heyeti Kavala’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve “biz işadamları yolu açarız, siyasiler yürürler. Benim de Türkiye’de bir şirketim var. Önceleri her iki tarafında işadamları yatırım yapmaktan ve gidip gelmekten korkuyordu, ancak artık bu yersiz korkular ortadan kalktı” dedi.

 

Kavala belediyesi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan “İşbirliği Protokolü” törenine Samsun heyetinden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı YUSUF ZİYA YILMAZ, Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ın eşi SEMİHA YILMAZ, STSO Yönetim kurulu başkanı SALİH ZEKİ MURİZOĞLU, Yönetim kurulu başkanı, Yönetim kurulu başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU’ nun eşi ZEHRA MURZİOĞLU, Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı SİNAN ÇAKIR, Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı’nın eşi ASUMAN ÇAKIR, Samsun TSO Meclis Başkanı SEDAT DEMİRCİ, Samsun TSO Meclis Başkanı Sedat DEMİRCİ’ nin eşi NESRİN DEMİRCİ, STSO Yönetim kurulu sayman üyesi MUSTAFA KEMAL ŞAHİN, Yönetim kurulu sayman üyesi M. Kemal ŞAHİN’ in eşi SAFİYE ŞAHİN, STSO Başkanlık özel kalem FEVZİYE YASEMİN BİRSEN, Bafra STO Yönetim kurulu başkanı RECEP DURGUN, Bafra STO Yönetim kurulu başkanı Recep DURGUN’un eşi AYŞE DURGUN, Çarşamba Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı KAZIM GÜROL YILMAZ, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Şube Müdürü AHMET AYAN’nın yanısıra LEYLA ÜSTEL ÇAĞATAY, NİLÜFER ÜSTEL, LEYLA TAVŞANOĞLU ve MELİHA OKUR katıldılar.

 

Kavala’daki törenin ardından heyet Taşoz (Thassos) adasına hareket etti ve iki gün boyunca adada kalacak olan ekip daha sonra Samsun’a hareket etmek üzere Kavala’dan ayrılması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz