Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET, GÜMÜLCİNE HASTANESİ’NİN PERSONEL İHTİYACINI MECLİSE TAŞIDI

İLHAN AHMET, GÜMÜLCİNE HASTANESİ’NİN PERSONEL İHTİYACINI MECLİSE TAŞIDI

22
0

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Gümülcine (Komotini) Sismanoglio Devlet Hastanesi’nin acil personel ihtiyacını yazılı bir soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde milletvekili, hastanelerin yoğun bakım üniteleri için açıklanan personel alımı ilanında Gümülcine Devlet Hastanesi’ne gerekli kadronun neden ayrılmadığını sordu.

Milletvekili soru önergesinde, Hastalıkları Önleme ve Mücadele Merkezi (KEELPNO) tarafından yayınlanan, hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki ihtiyacı karşılamak için 2 yıl sözleşmeli 400 hemşire ile 100 doktordan oluşan sağlık personeli alım ilanında, Gümülcine Hastanesi’ndeki 70 kişilik personel açığının dikkate alınmadığını belirtti.   

Rodop İli’nde 120 bin civarında bölge insanına ve 10 bin civarında öğrenciye hizmet vermekle yükümlü merkezi tek hastane olan ve halihazırda 70 sağlık personeli açığı bulunan Sismanoglou’na bahse konu ilan ile gerekli olan iyileştirme yapılacağına, sadece 1 doktor alımı için kadro açıldığının altını çizen İlhan AHMET, bunun yanısıra zaten kadro yetersizliği nedeniyle hizmet veremez duruma gelen Gümücine Hastanesi’nden 7 personelin, Doğu Makedonya – Trakya bölgesindeki başka kurumlara transfer edildiğini ve yerlerine yeni personel alımının yapılmadığını söyledi.

Gümülcine Hastanesi’ nin her geçen gün işlevselliğini biraz daha kaybettiğini vurgulayan milletvekili, Gümülcine Sismanoglio Devlet Hastanesi Müdürü tarafından, 1 Aralık 2015 tarihinde, 4. Sağlık Bölgesi yetkililerine gönderilen yazıda da, hastanenin tam donanımlı olarak hizmet verebilmesi için acil olarak toplamda 30 kişilik tıp personeli (doktor, hemşire) ile yardımcı sağlık personeli talep edildiğini de hatırlattı.

İlhan AHMET, personel açığını, 2016 yılı için giderilmesini öngören bahse konu ilanın, Sağlık Bakanlığı ve 4. Sağlık Bölgesi Müdürlüğü tarafından ilgili hastanelere gönderilmiş olmasına rağmen, Gümülcine Hastanesi Müdürü’nün toplamda 30 kişi olan ve yukarıda sıralanan acil personel açığının giderilmesi talebinin karşılıksız bırakıldığının altını çizdi.

Milletvekili İlhan AHMET soru önergesinde, Sağlık Bakanı’ndan personel alım ilanında hastanelere ayrılan kadrolarda dağılımın neye göre belirlendiğinin, halihazırdaki personel açığı dikkate alınmayan Gümülcine Devlet Hastanesi’nin mevcut personelinden daha ne kadarının çevre birimlerdeki ihtiyaçları karşılamak üzere tedarikçi olarak kullanılmaya devam edileceğinin, hastaneden transferi yapılan 7 personelin yerine yeni personel alımının ne zaman yapılacağının ve 2016 yılında yapılacağını ilan edilen tıp personeli ve yardımcı sağlık personeli alımlarında Gümülcine Hastanesi Müdürü’nün 30 kişilik ilgili personel talebinin karşılanıp karşılanmayacağının cevaplarını istedi.    

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz