Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “IŞIK’IN YOLCULUĞU” SELANİK’TE YANAN MEŞALEYLE ATATÜRK’ÜN EVİNDEN BAŞLADI

“IŞIK’IN YOLCULUĞU” SELANİK’TE YANAN MEŞALEYLE ATATÜRK’ÜN EVİNDEN BAŞLADI

15
0

“Işık’ın Yolculuğu” yanan meşaleyle 6 Mayıs 2011 Cuma günü Selanik’ten Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evde yapılan bir törenle başladı. İlk pedalın çevrilmesinden sonra bisikletçiler Agiu Dimitriu caddesinden sonra şehir meydanına giden caddeden geçerek ilk etabı oluşturan Asprovalta’ya gitmek üzere yola çıktılar. Geceyi Asproval’ta’da geçirecek olan sporcular 7 Mayıs Cumartesi sabahı Asprovalta’dan Kavala’ya hareket edecekler.

Kavala’dan sonraki etap ise önce İskeçe ve daha sonra Gümülcine ve oradan da Dedeağaç üzerinden İpsal Sınır Kapısı’na geçilecek. “Işık’ın Yolculuğu”na çıkan Türk bisikletçilere Selanik’ten Asprovalta’ya kadar bir Yunanlı bisikletçi öncülük ediyor.

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Işık Okulları, 125 yıl önce kurulduğu Selanik’ten bugün bulunduğu İstanbul’a kadar sürecek “Işık’ın Yolculuğu” adı verilen turun İstanbul’a ulaştığı gün, Işık mezunu yüzlerce kişi İstanbul boğazından bisikletlerle geçecek.

 

Selanik’teki Atatürk’ün evinde düzenlenen törene Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu sayın Hüseyin Özdemir ve eşi, Muavin Konsoloslar ve Başkonsolosluk çalışanları, Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Durgunoğlu, Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman ve Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak ile 21 Işıklı katıldı.

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak Birlik gazetesi ve TRT’ye şu açıklamalarda bulundu.

 

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak:

“Kesinlikle çok özel bir mekandayız. Resimlerde gördüğümüz Atatürk’ün önünde yolculuğumuzu başlatıyoruz. Çok önemli çünkü bir arka sokakta bizim Fevziye Mekteplerinin okulu var. Şu an bulunduğumuz mekan ise çok önemli ve çok heyecanlıyız. Çünkü bizim Üniversitemizin kurucusu olduğu Vakıf tam 125 yıl önce burada bir İlkokulla başlamış. Onun için bu aktiviteyi çok önemli buluyoruz. Bu anlamda Selanik Başkonsolosumuza teşekkür ediyorum çünkü bize çok yakın ilgi gösterdiler. Burada birçok şeyi bize kolaylaştırdılar. Dolayısıyla Üniversitem adına, Fevziye Mektepleri adına kendisine müteşekkürüm” dedi.

 

Bu yolculuk halklar arasında köprü oluşturacak

 

Törende bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu sayın Hüseyin Özdemir, bu anlamlı etkinliği düzenleyen Işık Üniversitesi yöneticilerine ve sporculara teşekkür etti.

Başkonsolos Özdemir şunları söyledi:

“Işık Üniversitesinin Rektörünün heyecanını aynen bende paylaşıyorum. Osmanlı İmparatorluğu düneminde kurulan, bir anlamda da çağdaş eğitim sistemimizin övesini oluşturan Fevziye Mektepleri’nin 125. kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlediği Atatürk’ün doğduğu evden başlayan ve Şile’ye Işık Üniversitesin Şile Kampüsüne kadar devam edecek olan bu ışık yolculuğuna, bisiklet yolculuğuna vesile oldukları için, böyle bir etkinliği düzenledikleri için öncelikle Işık Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman’a ve Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak hanımefendiye teşekkür etmek istiyorum. Böyle uzun ve anlamlı bir yolculuğa katıldıkları için de tüm sporcularımızı tebrik ediyorum.

Böyle bir etkinliğin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde katkıda bulunacağını, bu sembolik yolculuğunda iki ülke halkları arasında bir dostluk köprüsü oluşturacağına inanıyorum.” Dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz