Ana Sayfa Batı Trakya Haberler II. HRİSOSTOMOS: “KIBRISLI RUMLAR, AB’YE ÜYE OLABİLMEK İÇİN AB’Yİ KANDIRDI”

II. HRİSOSTOMOS: “KIBRISLI RUMLAR, AB’YE ÜYE OLABİLMEK İÇİN AB’Yİ KANDIRDI”

16
0

II. Hrisostomos’un, “Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne üye olmak için AB’yi kandırdı” sözleri Kıbrıs Rum Kesiminde ve Yunanistan’da tepkilere neden oldu. Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Yunanistan’ın Sky televizyonuna yaptığı açıklamada Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği (AB)’ye üye olmak için AB’yi kandırdığını söyledi.

Başpiskopos II. Hrisostomos, “Milli davanın siyasiler tarafından yönetildiği yarım asır içerisinde Kıbrıs’ın yarısı kaybedildi, tamamı tehlike altındadır. ” ve “Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne üye olmak için AB’yi kandırdı. ” sözleriyle Rum siyaset dünyasını kızdırdı.

II. Hrisostomos Yunanistan’ın Sky televizyonuna yaptığı açıklamada, halen verilmiş olan tavizlerle ve bugünkü durumla ortaya çıkması muhtemel yeni çözümün, mevcut durumdan çok daha kötü olacağı görüşünü ortaya koydu.

Habere göre, Rum halkının, Annan planına benzer bir çözümü daha büyük bir çoğunlukla reddedeceğini söyleyen Hrisostomos, “Kıbrıs Helenizm’inin varlığının Rum Ortodoks Kilisesi’nin umurunda olduğunu, bu nedenle görüşlerini her zaman söyleyeceğini” belirtti.

II. Hrisostomos, müzakere masasında Rum tarafınca kabul edilemez tavizler verildiğini, bu tavizlerin değişmez Türk tezlerine yaklaştığını ve bunların, Helenizmin Kıbrıs toprağındaki devamını tehdit etmekte olduğunu ileri sürdü.

II. Hrisostomos “Kıbrıs’ın siyaset dünyası 1974 ve sonrasında istilacının haksızlığını göstermekte başarısız oldu aşamalı olarak, zaman zaman verilen tavizlerle, bizim taraf kapana kısıldı. ” dedi. Rum Yönetimi eski başkanı Glafkos Klerides’i, AB’ye, Güney Kıbrıs’ın üyeliğine karşılık, Kıbrıs sorununu Annan planı temelinde çözme sözü vermekle suçlayan Hrisostomos, “Kıbrıs Cumhuriyeti (Rumlar) Avrupa Birliği’ne üye olabilmek için AB’yi kandırdı. ” dedi.

 

Bunun yanı sıra II. Hrisostomos, “Türkiye, AB’nin Kıbrıs’ın üyeliğini kabul etmesinin hata olduğu kabul edilemez tezi her gün ağzında sakız ediyor. Türkiye bu tezi her gün öne çıkararak, aslında var olmayan sahte devleti yükseltmeye çalışıyor. “şeklinde konuştu. Türkiye’nin, güya Kıbrıs’ın AB’ne girmesinin yanlış olduğunu savunan II. Hrisostomos, “Bu kınanası ve yanlış tez benimsenemez ve tekrar edilemez. ” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz