Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HOLLANDA’DAKİ BATI TRAKYA’LI BAYANLAR “AŞURE GÜNÜ” ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

HOLLANDA’DAKİ BATI TRAKYA’LI BAYANLAR “AŞURE GÜNÜ” ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

14
0

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık mensubu bayanlar arasındaki dayanışmayı sağlamak ve Azınlık kültürünü yaşatmak hususunda faaliyetler gerçekleştiren Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği (HBTTKDD) Kadınlar Kolu, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık kültüründe önemli bir yere sahip olan “Aşure Günü” dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Kadınlar Kolu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Aşure Günü” etkinliği Hollanda’daki Batı Trakya’lı bayanların bir araya gelmesine vesile oldu.

 

YASEMİN ŞENKAL: “KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMAYA DEVAM EDİYORUZ.”

 

HBTTKDD Kadınlar Kolu sorumlusu Yasemin Şenkal, “Aşure Günü” ile ilgili yapmış olduğu açıklamada; “İslam Alemi’nin kutsal günlerinden olan “Aşure Günü”, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık kültüründe önemli bir yere sahiptir. Kültürümüzde “Aşure Günü” aile mensuplarına, akrabalara, komşulara, yetimlere, kimsesizlere ikramda bulunma günüdür. Peygamber efendimiz; “Her kim Aşure Günü’nde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak’da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder” diye buyurmuşlardır.

Hollanda’da bulunan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık mensubu bayanlar olarak, Azınlık kültürümüzde önemli bir yere sahip olan “Aşure Günü” dolayısıyla böyle bir etkinlik düzenlemeye karar verdik. Bu anlamlı gün aynı zamanda Hollanda’nın değişik bölgelerinde ikamet etmekte olan bayan hemşerilerimizin bir araya gelmelerine vesile oldu. Derneğimizin Kadınlar Kolu, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık kültürünün yaşatılması ve tanıtılması hususunda faaliyetler gerçekleştirmeye devam edecektir.” görüşlerine yer verdi.

 

HBTTKDD Kadınlar Kolu tarafından düzenlenmiş olan “Aşure Günü” etkinliğine katılmış olan bayanlara, derneğin lokalinde Batı Trakya’lı bayanlar tarafından pişirilmiş olan Aşure ikram edildi. Bayanların düzenlemiş olduğu etkinliğin sona ermesinin ardından, gün boyunca dernek lokaline gelen Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık mensuplarına ve çevreden gelen misafirlere Aşure ikram edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz