Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HOLLANDA’DA HIDRELLEZ ÇOŞKUYLA KUTLANDI

HOLLANDA’DA HIDRELLEZ ÇOŞKUYLA KUTLANDI

15
0

Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin de (HBTTKDD) aralarında bulunduğu, Hollanda’daki Türk boylarına ait dernek, vakıf ve temsilcilerden oluşan Türk boyları çalışma grubunun Hollanda TEMA Vakfı ile birlikte organize etmiş oldukları “Hıdrellez Duinfeest Türk Bahar Şenliği” etkinlikleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Hollanda TEMA Vakfı’nın girişimleri ile 2008 yılında başlatılmış olan ve Hollanda’daki değişik çevre örgütlerinin de destek vermiş oldukları “Hıdrellez Duinfeest Türk Bahar Şenliği” etkinliklerine, T.C Rotterdam Başkonsolosu Esen ALTUĞ ve Kaatsheuvel (Loon op Zand) Belediye Başkanı Wim LUIJENDIJK başta olmak üzere, dernek, vakıf ve çevre örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra, yüzlerce Türk ve Hollandalı ziyaretçi katıldı. T.C Rotterdam Başkonsolosu Esen ALTUĞ ve Kaatsheuvel (Loon op Zand) Belediye Başkanı Wim LUIJENDIJK’ın konuşmaları ile gerçekleştirilen resmi açılışın ardından, Hıdrellez kutlamalarını başlatmak üzere Avrupa’nın en büyük çöl alanını da içerisinde barındıran De Loonse en Drunense Duin Milli Pak alanına geçildi.

 

HIDRELLEZ KUTLAMASI BATI TRAKYA TÜRKLERİ GELENEĞİNE UYGUN OLARAK İCRA EDİLDİ

Başkonsolos, Belediye Başkanı, dernek, vakıf ve çevre örgütlerinin temsilcileri ve yüzlerce ziyaretçiden oluşan topluluk Hıdrellez kutlamalarının icra edileceği alana gelişleri esnasında; Batı Trakya bölgesinin yerel kıyafetlerini taşıyan HBTTKDD kadınlar kolu üyesi Batı Trakyalı bayanlar tarafından karşılandı. İlk olarak, Batı Trakya’daki Hıdrellez kültürü ve Hıdrellez kutlamaları hakkında, katılımcılara Türkçe ve Hollandaca olarak bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından, Batı Trakya Türkleri Hıdrellez kutlamaları geleneğine uygun olarak mendifer (mantuvar) çekilişine geçildi. Yerel kıyafetler içerisindeki HBTTKDD kadınlar kolu üyelerinin katılımı ile kadınlar kolunun en küçük üyesi Tuğba Emin tarafından gerçekleştirilen mendifer çekilişindeki manilerin okunması ile neşeli anlar yaşandı. T.C Rotterdam Başkonsolosu Esen ALTUĞ ile Kaatsheuvel (Loon op Zand) Belediye Başkanı Wim LUIJENDIJK’ın mendifer çekilişine katılmaları ve kısmetlerine çıkan manilerin okunması katılımcılar tarafından büyük alkış aldı. Mendifer çekilişinin tamamlanması ile birlikte HBTTKDD tarafından kurulmuş olan salıncakta sevgililer ve eşler birbirlerini salladılar. Hıdrellez kutlamalarının devamında dilek ağacına geçildi, dilek ağacının dibinde dilekler tutuldu ve kırmızı dilek bezleri dilek ağacına bağlandı.

 

TÜRK BOYLARI KÜLTÜRÜ TANITILDI

Hıdrellez etkinliklerinin gerçekleştirildiği alanda kültür çadırları ve yemek stantları kuruldu. Batı Trakya Türkleri, Azerbaycan Türkleri, Nogay Türkleri, Uygur Türkleri, Irak Türkmenleri, Afganistan Türkmenleri, Güney Azerbaycan Türkleri (İran), Kazan Tatar Türkleri, Kazak Türkleri ile Karaman’lılar tarafından kurulmuş olan kültür çadırlarında ve yemek stantlarında; her Türk boyu kendi bölgesine ait el işlemeleri, yöresel kıyafetler, yazılı ve görsel materyalleri sergiledi, kendi bölgesinin damak tadını ziyaretçilerin beğenisine sundu.

 

BATI TRAKYA TÜRK KÜLTÜRÜ, HOLLANDA’DA EN İYİ ŞEKİLDE TANITILDI

Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından kurulmuş olan kültür çadırında ve yemek standında, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın kültürü kapsamlı bir şekilde tanıtıldı. İskeçe Türk Birliği (İTB) tarafından gönderilmiş olan Batı Trakya el işlemesinin güzide örnekleri, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD), Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB), Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) ile Öğretmenin Sesi Dergisi tarafından gönderilmiş olan yazılı ve görsel materyaller, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) tarafından hazırlanmış olan İngilizce tanıtım broşürleri, Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (HBTTKDD) elinde bulunan kültürel materyaller ile birlikte ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (HBTTKDD) yemek standında, Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği kadınlar kolu tarafından hazırlanmış olan Batı Trakya bölgesinin geleneksel Türk yemekleri ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

T.C Rotterdam Başkonsolosu Esen ALTUĞ hanımefendi, HBTTKDD kültür çadırını ve yemek standını ziyaret etti. Kültür çadırında yer alan Batı Trakya Türk kültürüne ait el işlerini, yazılı ve görsel materyalleri yakından inceleyen Başkonsolos Esen ALTUĞ hanımefendiye Batı Trakya’dan getirilmiş olan Türk kahvesi ikram edildi. T.C Rotterdam Başkonsolosu Esen ALTUĞ hanımefendi; Batı Trakya Türk kültürünün tanıtılmasında büyük emeği geçen, başta kadınlar kolu üyeleri olmak üzere, dernek yönetim kurulu üyelerini ve dernek üyelerini tebrik etti, başarılarının devamını diledi.

 

Öğlen saat 12’den akşam saat 17’ye kadar süren “Hıdrellez Duinfeest Türk Bahar Şenliği” etkinlikleri çerçevesinde sahne alan çeşitli halk oyunları ekipleri tarafından değişik bölgelerin yöresel halk oyunlarından örnekler sergilendi, Türk müziğinin güzide nameleri seslendirildi, doğa dostu çevre örgütleri tarafından hazırlanan çocuklar için özel programların yanı sıra, ebru sanatından da örnekler sergilendi. Hıdrellez kutlamaları programının sonuna doğru piyango çekilişine geçildi. Büyük bir heyecana sahne olan piyango çekilişinde yer alan arabanın Friesland eyaletinin Franeker kasabasından Batı Trakyalı Hüseyin Pazlak’a çıkmış olması, Hıdrellez etkinliğine katılmış olan 100 kişiyi aşkın Batı Trakyalı arasında büyük sevinç yarattı.

“Hıdrellez Duinfeest Türk Bahar Şenliği” etkinliklerinin onur konuğu olarak etkinliklere katılması beklenen, ömrünü doğaya adamış TEMA onursal Başkanı (Toprak Dede) Hayrettin KARACA, geçirmiş olduğu rahatsızlık sonucu etkinliklere katılamayarak mesaj gönderdi.

“Hıdrellez Duinfeest Türk Bahar Şenliği” etkinliklerine davet edilmiş olan, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Yönetim Kurulu adına; ABTTF Başkanı Halit HABİPOĞLU işlerinin yoğunluğu dolayısı ile programa katılamayacağını ifade eden ve HBTTKDD başta olmak üzere, emeği geçen tüm dernek ve vakıfları tebrik ettiğini belirten yazılı bir mesaj gönderdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz