Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE TÜRK BAŞKONSOLOSLUĞU’NA YÜRÜDÜLER

GÜMÜLCİNE TÜRK BAŞKONSOLOSLUĞU’NA YÜRÜDÜLER

20
0

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”nin (KKTC) ilan edilişinin 32. yıldönümü dolayısıyla, Batı Trakya’da (Gümülcine ve İskeçe) öğrenim gören Güney Kıbrıslı Rum Üniversite öğrencileri, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’na 15 Kasım 2015 Pazar günü bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe yaklaşık 50 kadar öğrenci katıldı. “Türkler Kıbrıs’tan dışarı, Kıbrıs bölünemez, Kıbrıs Yunandır, Öcümüzü alacağız” sloganlarıyla Gümülcine caddelerinde sürekli slogan atarak Başkonsolosluğun bulunduğu sokağın başına kadar geldiler. Grubun temsilcileri Başkonsolosluk caddesi başında bir bildiri okudu.

Yürüyüşe katılan öğrenci grubuna emniyet güçleri tarafından sokağa giriş izni vermedi. Polis grubun içinden sadece 3 kişiye Başkonsolosluğa bildiri asmaları için izin verdi.

Öğrenciler bildiriyi Başkonsolosluğun önünde bulunan panoya astılar. Ardından, Türkiye aleyhine ırkçı ve küfürlü sloganlar atan öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3dwe09_gumulcine-baskonsolosluguna-yuruduler_news

 

İSKEÇE KIBRISLILAR DERNEĞİ” DE İSKEÇE’DE TOPLANDI

 

“İskeçe (Ksanthi) Kıbrıslılar Derneği” adı altında uzun yıllardan beri faiyetlerini sürdüren bir grup Yunanistan vatandaşları ve Güney Kıbrıslı öğrenciler İskeçe şehir meydanında bir gösteri düzenledi. Şehir meydanında açtıkları panolarla “KKTC”nin 32. kuruluş yıldönümünü protesto ettiler.

Bu yılki protesto eylemine, 1974 yılında “Kıbrıs Barış Harekatı” sırasında Yunanistan adına adaya gönderilen “ELDİK”  (Ellinikes Dinamis Kipru) silahlı kuvvetleri gücüyle birlikte savaşan İskeçeli Yunanlılardan bazıları katıldı. Konuşmalar ve atılan sloganların ardından protesto olaysız şekilde son buldu.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz