Ana Sayfa Batı Trakya Haberler GÜMÜLCİNE S. MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF’TEN “MİRAÇ KANDİLİ” MESAJI

GÜMÜLCİNE S. MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF’TEN “MİRAÇ KANDİLİ” MESAJI

10
0

Gümülcine S. Müftüsü İbrahim ŞERİF, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Şerif mesajında, “Ülkemizde seçim arifesine rastlayan bu gecenin sabahında, soydaşlarımızın ellerini vicdanlarına koyarak oy kullanmalarını ve neticenin azınlık insanına ve ülkemize hayırlı olması temennisi ile bu mübarek gecenin Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın, Türk ve İslâm Dünyası’nın birlik ve beraberliğine, barış ve huzuruna vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz eder, hepinizin Miraç Kandili’ni tebrik ederim” ifadelerine yer veriyor.

 

Kıymetli Müslüman Türk Kardeşlerim!

Önümüzdeki 16 Haziran 2012 Cumartesi gününü Pazar’a bağlayan gece Miraç Kandili’dir. Miraç, Peygamber Efendimiz’in önemli mûcizelerinden biridir. Hicretten yaklaşık bir buçuk yıl önce vuku bulmuştur. Sözlükte; “yükselme aracı” ve “yukarılara çıkma” manalarına gelen miraç, Peygamberimiz (s.a.v.)’in yüce makamlara yaptığı ulvi bir yolculuktur.

 

Miraç Gecesi’nde Hz. Peygamber (s.a.v.) ilâhî davete icabet ederek, Cebrail (a.s.) ile birlikte önce Mescid-i Aksâ’ya, daha sonra da semalara ve “Sidretü’l-Müntehâ” denilen yüce makama çıkarılmış, kendisine melekût âleminin sırları gösterilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de bu yolculuğun başlangıcı şöyle açıklanır: “Bir gece kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Yüce Allah noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçekten işitendir, görendir.” (İsra, 17/1)

 

Miraç olayı bir mucize olduğundan ona sınırlı ve dar ölçümlerimizle değil, ilâhî kudretin bir tasarrufu olarak, iman ve kalp gözü ile bakmamız gerekir. Diğer Peygamberlerin mucizelerinde olduğu gibi Miraç hadisesi de insanoğlunun ufkunu açan bir ilham kaynağıdır. Mucizeler akılla izah edilemez, onlara sadece iman edilir. Bizler de Hz. Ebûbekir’in dediği gibi “O söylediyse doğrudur.” der, Peygamber Efendimiz’in haber verdiklerine şeksiz şüphesiz iman ederiz.

Beş vakit namaz miraç gecesinde farz kılınan, Hz. Peygamber’in ümmetine bahşedilen ilâhi bir hediyedir. Namaz, ibadet olarak dinimizin ilk emri, dinin direği, Peygamberimiz’in deyimiyle gözümüzün nurudur. Amellerin Allah’a en sevimli olanlarındandır. Nitekim Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de namazın önemine dair şöyle buyurmaktadır. “Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı zikretmek elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.” (Ankebut, 29/45)

 

Miraç Gecesi mü’minlere, ilâhî rahmete erişmek ve kulluk bilinci ile ibadet, dua ve niyazda bulunmak için bir fırsattır. Bu sebeple, hata ve günahlarımızdan pişmanlık duyarak; kendimiz, azınlığımız ve İslâm Âlemi’nin huzuru için dua ve niyazda bulunalım. Cenab-ı Allah’ın bize Miraç hediyesi olan beş vakit namaza ve diğer ibadetlerimize önem verelim. Namazın bizimle Rabbimiz arasında manevî bir bağ ve bir nevi miraç olduğunu unutmayalım.

 

Değerli Soydaşlarım!

Manevî hayatımız için önemli bir mevsim olan üç aylar ve içinde bulunan kandil geceleri Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Köylerimizin gençleri tarafından düzenlenen mevlid programlarıyla bu geceler ihya edilmeye çalışılmaktadır. Tüm azınlık fertlerinin davet edildiği bu programlarla; kaynaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik anlayışı gelişmektedir.

 

Bu miraç kandilinde her yıl olduğu gibi bu yıl da; Şapçı Mütevelli Heyeti, bilhassa Işıklar Köyü Gençleri Miraç Kandili münasebetiyle mevlit düzenlemekte ve halkımıza yemekler ikram etmektedirler. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı adına bu güzel geleneği devam ettiren genç erkek ve kızlarımıza, köylülerimize ve destek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

 

Ülkemizde seçim arifesine rastlayan bu gecenin sabahında, soydaşlarımızın ellerini vicdanlarına koyarak oy kullanmalarını ve neticenin azınlık insanına ve ülkemize hayırlı olması temennisi ile bu mübarek gecenin Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın, Türk ve İslâm Dünyası’nın birlik ve beraberliğine, barış ve huzuruna vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz eder, hepinizin Miraç Kandili’ni tebrik ederim.

 

Gümülcine S. Müftüsü

İbrahim ŞERİF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz