Ana Sayfa Batı Trakya Haberler G.A.T. BULGARİSTAN TÜRKLERİ İLE BİRARAYA GELDİ

G.A.T. BULGARİSTAN TÜRKLERİ İLE BİRARAYA GELDİ

14
0

Şumnu Ve Gümülcine Gençleri, Deliorman’dan Batı Trakya’ya Gönül Köprüsü Temelini Attı.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (B.T.A.Y.T.D.) Genç Akademisyenler Topluluğu (G.A.T.) 29 Ekim Cumartesi günü Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde bulunan Şumnu Nazım Hikmet 1881 Kültür Evi, Şumnu Kültür Evi Derneği, Mozaik Dergisi tarafından düzenlenen beşinci Genç Kalemler şiir yarışmasına katıldı.

 

Yarışmanın sunuculuğunu Velahittin Necattin ve Merlin Mehmedova yaptı. Ardından ödül töreni açılışını Mini Miss Bulgaristan birinciliğini kazanan Suzan Cemil yaptı ve söylediği Bulgarca şarkıyla herkesi selamladı. Sunucular, yarışmaya katılan Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosluğu temsilcisi Nihal Sarıöz, Burgas Recep Küpçü Derneği Başkanı Mücela Ahmet, Bulgaristan’dan okul müdürleri ve öğretmenler, kültür dernekleri temsilcileri ve Deliorman Yazarlar Derneği’nden katılan misafirleri izleyenlere tanıttı. Şumnu Destan Folklor Grubu üyelerinden solist Mirel Tuncay, Tiren Gelir Hoş Gelir türküsüyle salonda bulunanları eğlendirdi. Onun ardından Koro Grubu, İstanbul’da dört yıldan beri düzenlenen Eleman Yetiştirme Programlarında öğrendikleri eski türkülerden olan İnsan Olmaya Geldim, Ben Seni Sevduğumi, Bahçalara Geldi Bahar, Vardar Ovası, Çayelinden Öteye türkülerini seslendirdi. En çok dikkati çeken davul çalan kızlar ve onlara eşlik eden zurna çalan kızlar oldu .

 

Güzel başlayan yarışmanın devamında,sahneye yarışmayı organize eden Nurten Remzi davet edilip, misafirleri selamladı. Konuşmasının devamında, seçimlerden dolayı hiç kimseden destek alamadıklarını ve tüm zorluklara rağmen derneklerinin kurulduğundan bu yana ilk defa Yunanistan Batı Trakya’dan ziyarete gelinmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. İlk kez sadece maddi değil hemde manevi destek veren Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (B.T.A.Y.T.D.) Genç Akademisyenler Topluluğu (G.A.T.) Başkanı Erhan Molla, Başkan Yardımcısı Yücel Eminoğlu ve Basın Sözcüsü olarak G.A.T. üyesi İrfan Hüseyin sahneye davet edildi.

 

G.A.T. Başkanı Erhan Molla konuşmasında: “Hepinize iyi akşamlar. Öncelikle hepinizin Cumhuriyet Bayramınızı kutlarım. Ben Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (B.T.A.Y.T.D.) Genç Akademisyenler Topluluğu (G.A.T.) Başkanı Erhan Molla. Gümülcine’den sizlere sevgi ve saygılar getirdik. Bu geceye, böyle güzel bir etkinliğe davet almak ve ayrıca katılmak bizi çok mutlu etti ve duygulandırdı. Böyle etkinliklerin tüm zorluklara rağmen dahada azimle inanarak yapılması bizleri çok sevindirdi ve aranızda olmaktan mutluluk duyduk. Genç Akademisyenler Topluluğu 1995 yılından bu güne Batı Trakya Azınlığı Yuksek Tahsilliler derneği çatısı altında faaliyet göstermekte ve üniversite öğrencilerine yönelik sosyal-kültürel faaliyetlerde bulunmakta. Biz bi ilki başardık ve kardeşlik Gönül Köprüsü için ilk adımlarımızı attık. Ve bu atılan adımın devamının geleceğine inanıyoruz. Bulgaristan’daki Türk kardeşlerimizi Gümülcine’ye, güzel Batı Trakya’mıza davet ediyoruz ve onlarla ortak projelere imza atmak istiyoruz.”

Ardından G.A.T. Başkan Yardımcısı Yücel Eminoğlu da kendini tanıtıp, kendine ait bi şiiri okudu. G.A.T. Basın Sözcüsü İrfan Hüseyin de kendini tanıtıp ünlü bir Yunanlı şairin şiirini okudu .

 

G.A.T. Başkanı Erhan Molla ayrıca konuşmasında Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) ’ne desteğinden dolayı ve Genç Akademisyenler Topluluğu’na böyle bir fırsat verdiği için çok teşekkür etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz